Vydejte se na cestu mezi největší sbírkou amerických veteránů z válečných i poválečných let, končících modely známými ze současnosti. Novobystřické muzeum sídlí v bývalé textilce, výstavní haly jsou naprosto ideální k prohlídce desítek modelů.

Když byl benzín za hubičku

Od klasického Fordu T, známého z divokých honiček gangsterských filmů i němých grotesek, přes dodge, grahamy, chevrolety, studebakery. Elegantní limuzíny, v nichž řídili pánové v redingotech a tvrďácích, po koráby z dob, kdy byl galon benzinu doslova za hubičku. To už se po silnicích proháněla generace Jamese Deana, americká zlatá mládež pořádala divoké párty na tehdy ještě poloprázdných dálnicích. Proslulá Route 66 je tu také vyznačená, dálnice je americkou legendou.

Konstruktéři v té době navrhovali mohutné elegantní vozy, prostorné, s interiérem bezmála obývákovým. Zdobené čelní masky, velká světla, vzadu výrazné „žraločí ploutve”, tím se tu pyšní buicky, cadillaky, poté přichází éra hranatějších  a na to oblejších tvarů.

Jako ve filmu

Uvidíte například Cadillac Fleetwood Mac 1972, Sixty-Two, Chevrolet Bel Air, Odlsmobile Ninety-Eight, v sále značeném Sedmdesátá léta Buicky Rivera, 1968, 1970, 1972, Fordy Gran Torino, známé s filmu s legendárním Clintem Eastwoodem.

Na točně je umístěn automobil De Lorean GMC 12 Turbo, který si zahrál ve  filmu Návrat do budoucnosti, v Sále legend Ford Mustang, podobný se proháněl v ulicích San Franciska, ve filmu Bullitův případ. Jsou tu i Rolls Royce Silver Shadow 1971, ale také náš Škoda Spartak 440 nebo oblíbený Moskvič 403.

Každý si tu vybere svého miláčka, třeba Lincolna Continental, ten je opravdu skvělý. Také jsou tu vystaveny i hasičské stříkačky, staré kusy, k tomu uniformy. V promítacím sále uvidíte jak grotesky, tak staré filmy z počátku automobilismu, raritní stroje, záběry na montážní linky… V muzeu je i  trenažér, dětský koutek, kavárna…

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.