Bez soli a cukru nelze žít, cukr se sice dá vytěsnit na okraj, ale sladké si rádi dáme občas všichni. Na cukru Dačice udělaly díru do světa, bohužel už se zacelila a díry dělají jiní.

S městem je spjata historie cukrové kostky, také ji tu připomíná žulový pomník. To se psal rok 1841, ředitelem místního prosperujícího cukrovaru byl Jakub Kryštof Rad. Zřídil ve městě výrobu kandovaného ovoce, čokolády, bonbonů.

I za cukrem hledej ženu

Iniciátorem vzniku kostky cukru byla jeho žena Juliana, když odsekával cukr z homole, tak se tehdy surovina vyráběla, ťala se do prstu. Krev na bělostném prstě ji natolik rozrušila, že šla za manželem, aby si tím něco udělal, nejlépe, že snad kdyby se cukr místo homolí a bochníků v menších tvarech vyráběl.

Pan Rad své ženě nic nedokázal odepřít, na podzim 1841 dostala od mužíčka krabici se 350 kostkami. A to byl počátek. Kostky se po uznání patentu v roce 1843 rozeběhly díky dobrému marketingu do světa, Rad nechal vyrobit speciální lis a jeho patent koupily třeba Anglie, Prusko, Sasko, Švýcaři také.

O cukru a cukrovarnictví se dozvíte v muzeu, sídlícím v Novém zámku.  Jedná se o renesanční budovu přestavěnou ve vzdušném empíru, zasazenou na okraji nádherného anglického parku.

Jedno u nejstarších měst Vysočiny

Osada se připomíná v roce 1187 jako Dassyce, v roce 1399 jsou již městečkem. Jméno odvozeno příponou od od osobního jména Dak nebo Dač, domácí podoby Damír, Dalimír, Dabor - tedy ves Dakova, Dačova...

Dačice vlastnil v 16. století  původně korutanský rod Krajířů z Krajku. Po nich byli nejdůležitějšími majiteli Berkové a Fürstenberkové, barokní úpravy nechal provést Heinrich Karl hrabě z Osteinu (1693 - 1742), který panství koupil v roce 1728.  

V roce 1809 za vlastnictví Dalbergů začala moderní přestavba ve velkém stylu, největší úpravy proběhly v letech 1818 - 1820, v roce 1909 se změnil i vzhled nádvoří. K vidění jsou jednak reprezentační místnosti, ale také pánské i dámské soukromé apartmány, kterým byla navrácena jejich podoba z počátku 20. století. Jedním ze zámeckých chlubidel je secesní knihovna a schodiště, které se považovalo za jedno z nejskvělejších klasicistních u nás.

Johann Dalberg zemřel v roce 1940, na pět let zámek držel rod Salm-Salm, poté byl zestátněn. Sice byl zpřístupněn, ale pro nedostatek financí a i zájmu ze strany kompetentních orgánů Dačice chátraly. Na jejich rekonstrukci se začalo pracovat v roce 1990, patří do správy NPÚ, pracoviště České Budějovice.

Nová expozice loutek

V sobotu 13. června se na zámku Dačice otevře výstava Za oponou čeká fantazie. Loutky a rodinná divadélka ze sbírek Národního muzea.

Více než dvě stovky exponátů, mapujících jednu z nejvýznamnějších kapitol domácího loutkového divadla, představí výstava, kterou ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea uspořádala Správa státního zámku v Dačicích. Výstava potrvá do 31. srpna.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.