Tam mají i unikátní místnost se seznamy našich padlých letců a prstí z jejich hřbitovů.

Opomíjená historie

Letecké souboje mezi německou luftwaffe a bombardovacími svazy USAAF a jejich stíhacím doprovodem jsou značně opomíjenou kapitolou válečných dějin nad území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Odehrávaly se koncem války, obě strany v nich utrpěly značné ztráty, nad Čechami byly nejkrvavější nad Krušnými horami (muzeum mají v Kovářské). Další letecká bitva proběhla na jihu Čech nad Jindřichohradeckem. Nesmíme zapomenout na Moravu, nad Hodonínskem to vypadalo podobně, muzeum můžete navštívit ve Slavičíně. Američani se vraceli z náletů na Slezsko a Ostravu. Němci na ně číhali v oblasti Bílých Karpat, pomáhali jim i maďarští stíhači.

Za deset minut dvacet sestřelů

Nad Jindřichovým Hradcem bojoval německý černý kříž proti americké bílé hvězdě 24. srpna 1944. Americké létající pevnosti letěly z bombardování rafinérie v Pardubicích a Kolíně zpět na základny v Itálii, německé stíhačky proti nim zasáhly v prostoru Jindřichohradecka. V souboji byly sestřeleny 4 bombardéry 15. letecké US armády, německé ztráty čítaly 15 stíhaček.

Po válce se tato historie záměrně zatajovala, pamětníci ale věděli, ve kterých místech sestřelené stroje leží. Samozřejmě bombardování mělo i civilní oběti, zahynulo asi 160 Čechů, několik německých vojáků hlídajících rafinérii, i místních Němců, dohromady přes 200 obětí.

Fragmenty strojů vykopávají nadšenci Klubu letecké historie

V posledních 20 letech se skupina leteckých nadšenců a historiků věnuje vykopávání letadel, část nalezených strojů je vystavena v Deštné, další v Jindřichově Hradci. V Hradci je například část Focke-Wulfu Fw 190, sestřeleného u Otína. Jeho pilot Hubert Engst se stačil katapultovat a v dalších měsících aktivně létal. Sestřelení američtí letci byli ošetřeni v jindřichohradecké nemocnici.

V městském muzeu najdete například i panoramatický plán místa bojů s vyznačením jednotlivých sestřelů. Expozice v Deštné je rozdělena na válečnou a poválečnou historii. Přibližuje odchod a boje čs. letců v zahraničí, od Polska přes Francii po Británii.

V jedné místnosti je velká fotografie největšího čs. vojenského hřbitova v zahraničí v britském Brookwoodu, seznam všech padlých letců a hlína z jejich hrobů. Jsou zde i připomenuti letci bojující ve Slovenském národním povstání. Z poválečné historie vystavují větroň Šohaj, díly z letounů MiG, SU-7 a další předměty. V obou expozicích jsou uniformy, plastikové modely letounů...

U Mostu, za války Brüx, bojovala americká 8. armáda, 11. září 1944 je označováno jako spojenecký masakr nad Kovářskou, tehdy Schmiedebergem, Němci sestřelili 13 létajících pevností.

Letecké muzeum v Deštné

Klub historie letectví Jindřichův Hradec

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.