Vlak z města pánů z Růže jede na dvě strany, do Nové Bystřice, naším směrem, a do Obrataně. Kolejový rozchod je pouhých 760 milimetrů, proto úzkokolejka, provozovaná Jindřichohradeckými místními drahami a. s.

Délka tratí je 79 kilometrů a využívá se nejen jako osobní doprava, převážně turistická atrakce, ale i jako nákladní. Můžete jet i motoráčkem, ale na páru to rozhodně nemá. V odstaveném vagonu proti „normálnímu“ jindřichohradeckému nádraží najdete malé muzeum, kde si mašinkáři přijdou na své.

Než se doklikatíme do cíle, projedeme několik vsí, prokličkujeme jihočeskými loukami a po delším lesním úseku zastavíme u dřevěné boudy s nápisem Malý Ratmírov. Nádraží jako z Tenkrát na Východě. K vodě je to pár set metrů, rekreační areál pamatuje mnoho generací návštěvníků, zastavil se tu čas. Přesto je tu dost chat obsazených.

Koupání je tu ale skvělé, můžete si půjčit i lodičky nebo šlapadla, jsou tu různé kurty a hřiště. Mezi stromy jsou ukryté chaty, taky hodně pamatují, ale nejsou na sebe "nasulcovány", jak to v některých oblastech bývá.

Co chvíli vyskočí nad hladinu solidní ryba, většinou kapr, zřejmě ve snaze uniknout před štikou. Voda je osvěžující, u břehu dost teplá, ale čistá. Na dobré zaplavání si, ideální. Není to jediná přednost tohoto místa - dobře tu vaří. Ve "Slovanu" najdete domácí kuchyni, velké a chutné porce. Borůvkové knedlíky nemají chybu. Už jen pro ně se tu stojí za to zastavit. Až se vyplavete a  nacpete, můžete dál pokračovat do nitra území, kterému se říká Česká Kanada. V zimě je tu totiž nečeská zima.

Jízdní řády a provoz na www.jhmd.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.