Valmont je jméno ústřední postavy románu v dopisech Nebezpečné známosti – nebo přiléhavěji Nebezpečné vztahy (v originále Les Liaisons dangereuses) Choderlose de Laclose, který vyšel poprvé v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V době vydání byl tak skandální, že ho Marie Antoinetta musela mít ve své knihovně zakrytý.

V roce 1985 se románu chopil dramatik Christopher Hampton a stvořil divadelní hru, která měla premiéru v Royal Shakespeare Company a o dva roky později byla také provozována na Broadwayi – v obou uvedeních excelovali britští herci Lindsay Duncan a Alan Rickman. Vikomt de Valmont a markýza de Merteuil, ústřední dvojice, shledává rozkošnými nejen milostná spojení, ale také pohrávání si s city druhých.

Dvojice rozjíždí pro svou potěchu sérii drobných i větších intrik na vrub svých bližních, baví se jejich naplňováním a vytyčuje si stále další a „smělejší“ cíle. Jenže, jak už věděl jiný dramatik, „s láskou nejsou žádné žerty“: co se zdálo být zpočátku půvabným, ač nejapným žertováním, mění se postupně v cynickou a bezohlednou manipulaci, která se stává stejně nebezpečnou pro ty, jimž je určena, jako pro ty, kdo ji rozehráli. Látka byla několikrát zfilmována.

Jihočeské divadlo přicházím s baletním příběhem choreografa a režiséra Libora Vaculíka, který si vybral hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse pro původní premiéru Valmont v pražském Stavovském divadle v roce 2014. Za tento taneční večer získal L. Vaculík cenu Incenace roku časopisu Opera Plus.

Dnešní verze pro mezinárodní baletní soubor JD je připravena speciálně pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Nechme se unášet romantikou, erotickým napětím, sžíravou žárlivostí, uraženou ješitností, nenávistnou rozkoší a touhou po pomstě. To jsou silná lidská témata, která vyjádřit pohybem, byla pro všechny tvůrce úžasnou výzvou.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.