Je to nejstarší část  hradozámeckého areálu. Značnou část ctěného publika tvoří turisté z Asie, fotící se v selfie před čímkoli, aniž by o daném objektu povětšinou cokoli věděli. Možná je to i lepší, protože ve městě značně poznamenaném komercí netuší, že právě toto nabízené zboží, mnohdy se jmenovkou Made in China nebo Taiwan, není to pravé české ořechové.

Střed historického města se podobá mnoha dalším našim památkovým centrům. Návštěvníci z Evropy vědí své, takže se už moc nediví.

Za panem knížetem

Zpět na zámek do muzea, to stojí svou rozmanitostí za podrobnou prohlídku. Při prohlídce máte dojem historické muzejní instalace 19. století. V místnostech visí a stojí historická svítidla, projdete kolem zrestaurovaných kachlových kamen a replik starých muzejních vitrín.

Součástí  je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Dozvíte se i, jak se stát vypořádal se zabavením majetku, museli vymyslet extra zákon.

Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Z věže je nádherný rozhled na staré město.

Pojďte do kláštera

Tahákem spíše pro domácí turisty je nová expozice minoritského kláštera v podzámčí. Kromě nádherného interiéru kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné jsou zde velmi zajímavé církevní i světské instalace objekt řád Křížovníků s červenou hvězdou.

Český  Krumlov je jednou z nejnavštěvovanějších památek, snad druhé město po Praze, ale příjezd na autobusové nádraží je otřes. Zanedbaná budova jako by patřila do jiného časoprostoru. Městu to dobrou vizitku nedává, a to turisté nejdou mimo centrum. Tam to také není nic slavného. Status památky UNESCO bych si představoval trochu jinak.

V závěsu jsou Hluboká a Červená Lhota

Zámek Hluboká v loňském roce nadchl 262 532 zájemců, což je o necelou tisícovku méně oproti roku 2014. Třetím nejvíce navštěvovaným památkovým objektem je pohádková Červená Lhota, kam vloni zavítal též vyšší počet turistů – 71 740.

Více než 60 tisíc zájemců o historii dorazilo opět na hrad Rožmberk a postupně jej dohání i hrad a zámek Jindřichův Hradec, kam zavítalo 56 560 lidí. Zvýšeným počtem návštěvníků se mohou pyšnit také hrad Zvíkov nebo zámek Dačice. První sezónu pod správou Národního památkového ústavu prožil i zámek Vimperk, který během návštěvnické sezóny přivítal více než 10 tisíc milovníků památek.

Zimní provoz na vybraných památkách potrvá až do konce března. Jsou jimi Hluboká, Rožmberk, Český Krumlov. Na zámku Nové Hrady prohlídky probíhají vždy ve středu a v pátek od 14 hodin. Zámek Třeboň má otevřeno od ledna do konce března každé úterý od 14 hodin.

Schwarzenberská hrobka bude ve stejném období veřejnosti přístupná každý čtvrtek také od 14 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.