Pohádkové sídlo utkané ze snu krásné paní - zámek Hluboká je svou rozlohou, charakterem, souborem dochovaného původního mobiliáře a rozlehlým parkem významným romantickým areálem nejen v evropském, ale i světovém kontextu.

Kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenberga (1799–1888) inspiraci k přestavbě barokního zámku nalezl během svých cest po Anglii (v letech 1825 a 1839). V rámci přestavby byly pod vedením vídeňského architekta Franze Beera ve druhém patře vybudovány apartmány pro hosty knížecí rodiny. Chodby byly v duchu středověké malebnosti úzké a křivolaké, zatímco apartmány nabízely pohodlí. K apartmánu patřil salon, ložnice a pokoj pro služebnou nebo komorníka. Vybavení pokojů odpovídalo postavení hostů, kterým byly určeny. 

Pro jednotlivé apartmány se ustálilo označení podle jmen vznešených hostů ze sousedních panství i příbuzenstvím spjatých rodů, jako například apartmán Larisch, černínské, paarovské a další. Nejvýznamnějším hostům bylo určeno velké, tzv. Prachtapartmá. Svým neobvyklým vybavením se vymyká salon Tegetthoff, česky nazvaný „U admirála“, který je věnován památce rakouského viceadmirála Wilhelma Tegetthoffa. Hostinské pokoje sloužily svým účelům až do roku 1939.

S obnovou pokojů a apartmánů se započalo v roce 2015, ale již dříve byly restaurovány jednotlivé kusy nábytku. Nová prohlídková trasa Hostinské pokoje, jejíž součástí je i tzv. Stříbrnice, bude otevřena v 18. října.

Kolekce schwarzenberského stříbra na zámku Hluboká patří mezi nejhodnotnější dochované sbírky. Vystavené předměty jsou připomínkou zámeckých stříbrnic, kam se ukládaly jak reprezentativní předměty, tak i stříbrné stolní nádobí. Mezi historicky nejcennější artefakty ze sbírky patří renesanční a barokní poháry na víno; mistrovská díla zlatníků z Augsburgu, Norimberku, Drážďan, Salzburgu a dalších. 

Kromě předmětů určených k dekoraci a reprezentaci, se ve sbírce nachází stolní stříbro z 19. a počátku 20. století. Většina předmětů byla vyrobena ve vídeňských zlatnických firmách Franz Schiffer a Mayerhofer & Klinkosch.

Těžiště kolekce, co do rozsahu, tvoří unikátní soubor stříbrných a zlacených dekorativních nádob a plochých mis, do kterých si Schwarzenbergové nechávali zasadit medaile získané v hospodářských výstavách. Medaile získané na krajinských a zemských výstavách v rámci tehdejší rakouské monarchie či světových výstavách v Londýně a Paříži jsou dokladem úspěšnosti hospodaření a podnikání tohoto významného rodu. Jednotlivé artefakty byly od konce 19. století vystavovány pouze ojediněle.

Vzhledem k mimořádné hodnotě jak umělecko-historické, tak finanční, bude stříbro ze zámeckých trezorů veřejnosti představeno ve své exkluzivní celistvosti poprvé.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.