„Téma letošního sympozia je skutečně světové, neboť v tomto roce si připomínáme 100 let od vzniku nejvýznamnější avantgardní umělecké školy Bauhaus. Vznikla v roce 1919 v německém Výmaru, v roce 1924 se však musela přestěhovat do Desavy. Ředitelem byl architekt Walter Gropius, který novou desavskou budovu navrhnul a nechal postavit. Ta se stala pro Bauhaus ikonickou. Posledním místem působení školy byl Berlín. Ačkoli se Ludwig Mies van der Rohe coby tehdejší ředitel snažil o její pokračování sebevíce, Hitler nechal v roce 1933 školu zavřít.

Bauhaus byl kosmopolitním místem setkávání umělců, uměleckých řemeslníků, architektů a designérů z celého světa. 14 let působení školy, možná zdánlivě krátkých, bylo dostačující na to, aby se Bauhaus mohl nazývat kolébkou moderní architektury, urbanismu, designu, typografie, umění a hlavně také moderního uměleckého vzdělávání," uvedla Petra Herotová, kurátorka Městské galerie v Týně nad Vltavou.

Sympozium bude v MěDDM probíhat od středy 5. června do soboty 8. června. Dveře budou otevřené pro kohokoliv, kdo se chce podívat, jak vzniká grafika, nebo se s umělci setkat osobně.

Pořadatelé upozorňují na komentovanou prohlídku a veřejnou prezentaci účastníků ve čtvrtek 6. června od 17 hodin a o den dříve, tedy ve středu 5. června od 17 hodin zvou do kina Sokolovna, kde (nejen) účastníkům sympozia bude promítnut německý dokument Bauhaus – model a mýtus. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.