Hned na dvou souběžně pořádaných, celostátně významných modelářských akcích, zde totiž byly k vidění plastikové modely vojenské techniky, letadel, lodí a automobilů i dokonale propracovaných rádiem řízených tahačů, nákladních vozů a vysokozdvižných vozíků.

Tradiční modelářskou soutěž a výstavu plastikových modelů Vltavotýnský střep, s podtitulem „návrat do dětských let“, v sále Městského domu kultury (MDK) Sokolovna a šestý ročník přehlídky rádiem řízených (RC) modelů tahačů a nákladních vozů Minitruck Show 2019 v sousední ČEZ sportovní hale, podpořila jako hlavní partner Skupina ČEZ v rámci programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín.

„Obě modelářské přehlídky jsou mimo jiné skvělým příkladem dobré spolupráce různých organizací ve městě a již pravidelnou součástí zdejšího spolkového života. Finanční prostředky získané od temelínské elektrárny nám, podobně jako při organizování řady dalších společenských, kulturních a sportovních událostí v průběhu celého roku, významně pomáhají udržet jejich vysokou úroveň a atraktivitu,“ konstatovala Michaela Slepičková z městského Turistického informačního centra Týn nad Vltavou.

Vltavotýnský střep i Minitruck show již zaujaly pevné místo v kalendáři nejvýznamnějších modelářských událostí v tuzemsku, mají vysoké renomé, což se projevuje dlouhodobě vysokým počtem účastníků i návštěvníků.  

„Loňskou rekordní účast jsme zřejmě právě s ohledem na Velikonoce sice nepokořili, přesto ale můžeme být velmi spokojeni, protože je v každém případě nadstandardní. I to svědčí o velké oblibě této soutěžní výstavy,“ uvedl vedoucí Kroužku plastikových modelářů při Městském domě dětí a mládeže v Týně nad Vltavou Zdeněk Bříza.

Letos se v Sokolovně sešly tři stovky modelů od zhruba osmi desítek modelářů z celé České republiky napříč všemi generacemi. Od mladých modelářů ve školním věku až po zkušené „modelářské harcovníky“. Podobná byla i skladba návštěvníků, i když samozřejmě tradičně převládalo dětské publikum.

Mezi účastníky Vltavotýnského střepu se znovu zařadili především modeláři z různých jihočeských klubů. Přijeli ale také z Prahy, středních Čech, Moravských Budějovic, Znojma a dalších míst. Přehlídky Minitruck show 2019 v ČEZ sportovní hale hned vedle Sokolovny se zúčastnilo celkem 28 modelářů.

„Řada modelářů sem jezdí pravidelně a váží cestu často i z velké dálky, což je pro nás velkým oceněním. Své zastoupení zde má samozřejmě Týn nad Vltavou a Písek, vedlo toho ale také Praha, Varnsdorf, Most, Holešov, Benešov u Prahy, Domažlice a další místa,“ zdůraznil hlavní organizátor Minitruck show Jaromír Habrnal zastupující barvy domácích.

Vrcholem letošní přehlídky rádiem řízených modelů bylo v sobotu odpoledne vystoupení úřadujícího Mistra České republiky v kategorii RCEN – kluzáků s elektrickým pohonem Jana Špatného z Letecko-modelářského klubu Bechyně.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.