Akce organizovaná Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR) by se současně měla stát vůbec první plně udržitelnou konferencí u nás.

„Cestovní ruch hraje významnou roli v rozvoji území, často přitom vlivem jeho obrovského vzestupu dochází k poškozování životního prostředí, nadměrnému využívání přírodních zdrojů a vzniku konfliktních situací mezi domácím obyvatelstvem a návštěvníky. Travelcon podporuje udržitelný cestovní ruch, který pomáhá rozvoji území a šetrně využívá přírodní i kulturní hodnoty, čímž míří k dlouhodobé prosperitě dané oblasti,” uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.

Environmentální témata hýbou v poslední době celou oblastí cestovního ruchu, a to hlavně ta negativní. Posledním takovým příkladem je vzrůstající množství plastu v oceánech. Na jihu ostrova Bali pokryly loni pláže statisíce tun odpadků. Oblasti to vedle velkého znečištění přineslo i pokles turistů. A podobných příkladů je mnoho.

Podle manažerky konference Petry Machovcové proto Travelcon vstupuje do roku 2019 se zcela novou vizí: „Stát se první plně udržitelnou konferencí v ČR, která je klimaticky neutrální, bezodpadová a netvoří negativní environmentální či společenské dopady na své okolí.”

„Vedle propagace udržitelného cestovního ruchu se budeme zabývat také snížením negativních dopadů na životní prostředí, které konference vytváří, a tvorbou benefitů pro místní komunitu. Věříme, že šíření osvědčených postupů je právě ten první krok, jak začít. Musíme být dobrým příkladem tam, kde sami můžeme něco ovlivnit,” řekla Machovcová.

Na Travelconu nebude použito jednorázové nádobí, dodány budou jen opakovatelně použitelné či recyklovatelné materiály a obaly. Veškeré potraviny budou pocházet od regionálních dodavatelů z jihu Čech. Káva bude Fairtrade, kelímky bude sám kavárník kompostovat.

Důraz bude kladen na recyklaci veškerého odpadu na místě, kde bude návštěvníkům a dodavatelům k dispozici dostatek třídících košů. Aby se zamezil tisk zbytečných papírových vstupenek, brožur a letáků, dostanou účastníci propagační materiály pouze v digitální podobě. Celkově bude kladen důraz na snížení energií, materiálů, odpadů a vody v době konání akce.

„Letos poprvé se mohou účastníci připojit online a nemusí jezdit na místo konání, čímž dochází také k významnému snížení uhlíkové stopy akce. Této možnosti využil například profesor z Univerzity v Surrey Xavier Font, který vystoupí na téma udržitelný turismus prostřednictvím skypu,” doplnila Machovcová.

Travelfest a Památky žijí

K registrovaným účastníkům konference se již v pátek 26. dubna připojí na českobudějovickém výstavišti také široká veřejnost. V prostorách pavilonů T1, T2 a Z totiž odstartuje třídenní veletrh cestovního ruchu Travelfest 2019 tradičně spojený s přehlídkou dobrého jídla a pití Gastrofest.

Pořadatelem Travelconu i Travelfestu, spolufinancovaného z přeshraničního projektu Památky žijí, je JCCR.

Další informace na www.travelcon.cz a www.travelfest.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.