Obec, jako novopečený držitel titulu Vesnice roku 2017 Jihočeského kraje, si dala na přípravě slavnostní ceremonie, která odstartuje v Pištíně v pátek 11. srpna v pravé poledne, mimořádně záležet a vyzdobila ji vystoupením přední české sopranistky Jany Šrejma Kačírkové.

Z úst sólistky opery Národního divadla v Brně, držitelky dvou celostátních a tří jihočeských Thálií, zazní nejen česká národní hymna, ale následně také slavná árie z opery Rusalka Antonína Dvořáka „Měsíčku na nebi hlubokém“.

„Jsem z Vidova u Českých Budějovic, tedy ze zhruba stejně velké obce, takže vím kolik úsilí a společné práce všech obyvatel stojí za tímto oceněním. Jako jihočeská patriotka přeji Pištínu, aby svůj úspěch korunoval i v celostátním kole. Současně chci takto poděkovat i Jihočeskému kraji, který podpořil můj nedávný koncert při příležitosti 660. výročí založení Vidova,“ uvedla pěvkyně, která má v pátek pauzu mezi dvěma představeními Rusalky před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

Podle hejtmanky Ivany Stráské si obec Pištín titul zaslouží kromě jiného za mimořádnou sounáležitost místních obyvatel. „Ukazuje se, že pokud převládá ochota spolupracovat na společné věci, výsledky se dostaví,“ konstatovala hejtmanka.

„Obec žije po celý rok bohatým kulturním životem a působí v ní řada spolků, které udržují venkovské tradice. V posledních letech zde mimo jiné opravili chodníky, vybudovali čističku odpadních vod či sportovně rekreační areál a dovybavili například i včelařskou expozici. Zároveň tu také nově otevřeli mateřskou školu a obec rovněž velmi úzce spolupracuje s místními podnikatelskými subjekty, zdejší farností a prostřednictvím chráněné dílny vytváří pracovní podmínky pro klienty Chelčického domova sv. Linharta," doplnila Stráská.

Ocenění se ale v pátek dočkají i další obce. Za držitelem vítězné Zlaté stuhy skončily na druhém místě Mičovice na Prachaticku a bronzový stupínek patří obci Hajany na Strakonicku. O pořadí rozhodla desetičlenná komise v čele s předsedou Bohumilem Rodem. Letos se do 23. ročníku této soutěže přihlásilo celkem 16 obcí, z toho čtyři na Písecku, tři na Českobudějovicku, Prachaticku a Strakonicku, dvě na Jindřichohradecku a jedna na Táborsku.

„Páteční slavnostní předávání cen bude pro celou obec velkou událostí a já věřím, že si ji užijeme. Mimo jiné i díky účasti paní Kačírkové. Děkuji všem, kteří se na našem společném úspěchu podíleli. Doufám, že bude odrazovým můstkem k dalším aktivitám obce,“ zdůraznil starosta Havel.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.