Rudolfov je mezi příznivci hornictví znám především díky partě nadšenců, sdružených ve Společnosti přátel Rudolfova, kteří společně s radnicí pořádají od roku 2000 vždy počátkem června Hornické slavnosti Rudolfov.

Rudolfov zaznamenal vrchol rozvoje koncem 16. a začátkem 17. století. Roku 1585 korunoval úsilí místních havířů císař Rudolf II. výsadní listinou, podle níž se hornické sídliště stalo svobodným horním městem. Slavné období historie Rudolfova však trvalo jen krátce a skončilo za českého stavovského povstání násilnou formou. Město bylo vypáleno a roku 1620 byla jeho rozsáhlá privilegia Ferdinandem II. odňata a delegována na České Budějovice.

Jméno města však zůstalo a s ním dnes poněkud skrovné památky po tehdejší těžbě stříbra v Rudolfovském rudním revíru na Českobudějovicku.

Zatím poslední akcí k připomenutí hornické historie města a okolí je slavnostní otevření Perkmistrovského domu (13. září). Vedení města tak záchranou této historické dominanty uskutečnilo jeden ze svých hlavních cílů.

Pro účastníky 18. setkání Hornických měst a obcí ČR v Českém Krumlově nabídli Rudolfovští návštěvu Perkmistrovského domu na neděli 28. září a komentovanou prohlídku muzea, které zde po dvou letech nově otevřeli. Na šedesát kamarádů tuto nabídku využilo.

Účastníky přivítal starosta města Vít Kavalír, Společnost přátel Rudolfova v čele s předsedkyní Hanou Kubouškovou a kurátor Hornického muzea Vratislav Klabouch se svými spolupracovníky. Návštěvníci ocenili nově upravené a podstatně rozšířené expozice muzea věnované hornictví a městu Rudolfov.

Pro veřejnost bude muzeum v Rudolfově otevřeno od 1. října 2014 (středa - neděle / 11 - 17 hodin) - v říjnu bude vstup zdarma.

V okolí Rudolfova a Úsilného jsou navíc otevřeny dvě naučné stezky - Člověk a krajina (autor scénáře Václav Cílek) a Cesta kolem hornického města (autor scénáře Vratislav Klabouch).

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.