Jeden z mnoha chátrajících

V jižních Čechách se to podařilo v Kolodějích nad Lužnicí, kdy byl na odpis zámek Mitrowicz. Zámek, původně renesanční tvrz, nechal vystavět František Karel Wratislav z Mitrowicz s chotí Marii Annou Kinskou v letech 1737-1741.

Jeho předek Václav zvaný Tureček (1576-1635) se jako patnáctiletý zúčastnil poselstva císaře Rudolfa II. k Turkům do Cařihradu. Byl zajat a své zážitky ze čtyřletého vězení sepsal ve spisu Příhody Wácslawa Wratislava, svobodného pána z Mitrovic.

Jeho putování je zachyceno na zámeckých freskách.

Obrovské úsilí přineslo ovoce

Objekt po válce chátral, nepřidaly mu ani restituce, ránu zasadila v roce 2002 rozvodněná Lužnice, která ho málem poslala po proudu do Vltavy. Voda dosáhla výše 3,5 metru, v areálu se držela přes 14 dnů. Objekt byl v havarijním stavu.

Od roku 2008 prošel areál velmi náročnou a citlivou rekonstrukcí. Od roku 2016 je areál otevřený pro veřejnost, během sezóny nabízí komentované prohlídky, kulturní akce, ale i možnost ubytování, uspořádání svatby, firemní akce či rodinné oslavy, například v parku, kde bylo nově vysázeno 8500 sazenic a 50 stromů.

Nyní je zařazen v soutěži Czech Tourism DestinaCZ (podařená záchrana památky) do finále.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.