Hlavní obsah
Pavlína Gardianová Foto: Archiv Pavlíny Gardianové

Výstavu obrazů Pavlíny Gardianové hostí Suchardův dům v Nové Pace

V sobotu 30. května byla ve výstavních prostorách Suchardova domu v Nové Pace zahájena vernisáž obrazů Pavlíny Gardianové nazvaná Dimenze lásky

Pavlína Gardianová Foto: Archiv Pavlíny Gardianové
Výstavu obrazů Pavlíny Gardianové hostí Suchardův dům v Nové Pace

Výstavu zahájil citlivým úvodním slovem známý český sexuolog Jaroslav Zvěřina. O skvělý hudební doprovod se postaral švýcarský klavírní virtuóz Daniel Philipp Stotz, který po třech skladbách byl vyzván k přídavku - a není divu, hudba v jeho podání zněla andělsky a dala prostor pro další rozměr vnímání něžností ztvárněných na plátně.

Pavlína Gardianová je staropacká malířka, jejíž cesta vývoje je velice zajímavá. Nejdříve se vyučila sklářkou v oboru bižuterie v Jablonci nad Nisou. Dále pokračovala ve studiu na střední škole se zaměřením na umělecko-řemeslné práce v Praze. Svůj magisterský titul obhájila na teologické fakultě při Universitě Palackého Olomouc.

Pavlína Gardianová je zárukou kvality a na výtvarné scéně je zaslouženě pojmem. Její díla objevíte v řadě soukromých sbírek, na výstavách, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Rukopis jejích olejomaleb je pro ni typický a dovoluji si tvrdit, že je nezaměnitelný. Celá její tvorba je protkána tajemstvím, láskou, něhou a opravdovostí. 

Čím déle pozorujete její obrazy, tím více chápete její vlastní křehkost, naléhavou potřebu do nich vnášet tajuplnou hloubku, sílu i duchovnost a překvapivě si uvědomíte, kolik dimenzí se v nich ukrývá.

Akademický malíř Vladimír Komárek kdysi o autorce řekl: „Pavlína Gardianová tvoří komorně, nechce oslňovat, ale chce mluvit k člověku. V každém případě však některé z nás oslní a rozhodně patří k hodnotám našeho výtvarného umění.“

Setkání s tímto velikánem výtvarného umění významně ovlivnilo její tvorbu, ale i mírně obrousilo časem hrany sebekritičnosti, která bránila jejímu uměleckému rozletu. „Bez jeho povzbuzujících slov bych nenašla odvahu své obrazy ukázat na veřejnosti, nikdy by mě to nenapadlo," říká stále sebekritická Pavlína Gardianová.

Pavlína Gardianová žije a tvoří ve Staré Pace. Vlastní galerii situovala do svého rodného domu, který je vystavěn v secesním stylu, kde kdysi její dědeček provozoval lékárnu. V letech 1997 až 2000 žila a tvořila v Nizozemsku, přesto je její osobní i tvůrčí život pevně spjat s krajem, ve kterém vyrůstala.

Výstava DIMENZE LÁSKY bude otevřena denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.30 hodin do 28. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků