Hlavní obsah
Odlehlá oblast lomu Hluboká, kde byla umístěna radiostanice. Foto: Stanislava Dvořáková

Východní Čechy 1942 - životní drama členů Silver A

Městská knihovna v Ústí nad Orlicí v rámci Akademie volného času zařadila ve středu 15. června téma dramatických osudů parašutistů Silver A v podání lektora Libora Pařízka s doložením ojedinělých původních fotografií z období protektorátu a heydrichiády.

Odlehlá oblast lomu Hluboká, kde byla umístěna radiostanice. Foto: Stanislava Dvořáková
Východní Čechy 1942 - životní drama členů Silver A

Lektor Libor Pařízek se zhruba 40 let zabývá vyhledáváním dokladů dějin paraskupin vysílaných v letech 1941 až 1945 naší zahraniční armádou ve Velké Británii na území okupovaného Československa. Je členem Centra českých historiků a své poznatky zveřejňuje v časopise Historický kaleidoskop, přispěl do monografie historika Zdeňka Jelínka Operace Silver A a do dokumentárního cyklu TV z období heydrichiády.

Na přednášce Akademie volného času se zaměřil na situaci ve východních Čechách datovanou prvním výsadkem v říjnu 1941 až po důsledky heydrichiády a stanného práva v roce 1942. Nebyla to však jen slova, ale řada fotografií dokumentujících dobu v jejich otřesných detailech.

Údaje pocházejí z archivů a muzeí, nejčastěji od potomků postižených osob, kteří však neradi pohovorem oživují pro ně stále živé vzpomínky. Obdobně je těžké získávat informace od samotných pamětníků, kde navíc vzhledem k věku může docházet k jejich zkreslení. Nejvěrohodnějším a nejpřesvědčujícím dokladem jsou proto původní fotografie.

Posluchačům tak předložil početnou řadu fotografií i dosud nepublikovaných. Dokumenty začínají seskokem tří významných skupin, kdy Silver A byl v okolí Pardubic. Po ztrátě spojení Velké Británie s okupovaným Československem je seskokem Josefa Valčíka zajištěna radiostanice Libuše a po nebezpečné přepravě je ukryta v dílně odlehlého lomu Hluboká u Dachova, kde Jiří Potůček je veden jako noční hlídač, takže může v noci celkem bezpečně vysílat i když Němci prováděli odposlechy celých 24 hodin.

Další fotografie představují nedostatečnou výstroj parašutistů do 11° mrazů a v poděbradském muzeu objevenou Valčíkovu přílbu. Ukázky jsou i z primitivního výcviku ve Velké Británii a porovnání jejich jednoduchých zbraní s technicky vyspělými německými.

Bohatý je výčet fotografií gestapa, kde členové sudetoněmecké strany byli také poslanci československého parlamentu, dále z jejich různých rodinných oslav a budov, které zabrali pro své potřeby, včetně věznice v zámečku Jenerálka.

Na základě přechovávání parašutistů je 24. června 1942 osada Ležáky (okres Chrudim) srovnána se zemí. Dospělí obyvatelé byli podle stanného práva na Zámečku v Pardubicích zastřeleni. Sklíčený pocit pak vyvolávají fotografie těchto obětí, kdy jim byl vzat život ve středním věku, často i na začátku života.

Obdobně tristně působí fotografie z atentátu na SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha s portréty mladých hrdinů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Poslední ukázkou je hostinec u obce Trhová, kde byl začátkem července dopaden radista Silver A Jiří Potůček.

Po 120 minutách vyprávění a dokumentů, kterého se účastnilo kolem dvou desítek posluchačů Akademie volného času i se zástupci mladé generace, nenastala obvyklá diskuze. Posluchači se v tichosti vytráceli i na poděkování potleskem za přednášku se nenašla vhodná chvíle. Odcházeli s trpkým vědomím, že válka je synonymem „práva” na beztrestné vraždy a její průběh synonymem strachu a nutností sebevražd jako úniku z nepředstavitelného mučení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků