Hlavní obsah
Varhaník Pavel Svoboda natočil CD s tvorbou Johanna Sebastiana Bacha na nástroji slavného varhanáře Gottfrieda Silbermanna v městečku Rötha u Lipska. Foto: Pavel Svoboda (archiv)

Vrcholná Bachova varhanní díla hraje Pavel Svoboda na nástroji slavného varhanáře Silbermanna

Varhaník Pavel Svoboda natočil v závěru dubna své další CD, tentokrát s tvorbou Johanna Sebastiana Bacha. Vrcholná varhanní díla tohoto barokního autora hraje na historické varhany z Bachovy doby, které postavil slavný varhanář Gottfried Silbermann v St. Georgenkirche v městečku Rötha u Lipska.

Varhaník Pavel Svoboda natočil CD s tvorbou Johanna Sebastiana Bacha na nástroji slavného varhanáře Gottfrieda Silbermanna v městečku Rötha u Lipska. Foto: Pavel Svoboda (archiv)
Vrcholná Bachova varhanní díla hraje Pavel Svoboda na nástroji slavného varhanáře Silbermanna

Vzácný dvoumanuálový nástroj s pedálem a třiadvaceti rejstříky z roku 1721 se dochoval bez zásadních změn a je považován za velice vhodný pro stylovou interpretaci Bachova díla. O volbě varhan tedy nebylo pochyb.       

Pavel Svoboda se navíc rozhodl nastudovat a v následujících letech veřejně uvést kompletní Bachovo varhanní dílo. Premiéra bachovských varhanních koncertů "v režii" mladého umělce byla velmi slavnostní - uskutečnila se 31. května v Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci letošního Pražského jara.

Nejnovější Svobodovo CD s patnácti skladbami světoznámého autora vydala ARTA Records. Nahrávky doplňuje booklet, v němž MgA. Vít Havlíček, PhD., varhaník, hudební teoretik a pedagog stručně představuje skladatelského génia a jednotlivé skladby.          

„Jméno Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) je dnes neodmyslitelně spjato s varhanami. Ve své době byl Bach známý jako varhaník, improvizátor a znalec varhan. Dnes ho vnímáme především jako geniálního skladatele, jehož dílo významně přesahuje jeho dobu. Zanechal více než 1100 skladeb nejrůznějších forem, žánrů a obsazení. Neopominutelnými díly jsou skvosty duchovní hudby jako Velká mše h moll, Janovy a Matoušovy pašije, Magnificat a množství kantát. Věnoval se i orchestrální tvorbě, zejména v Köthenu, kde vznikly Braniborské koncerty a většina komorní hudby.   

Bachův odkaz pro varhany je nejen rozsáhlý, ale i výjimečně cenný. Tvorbě pro tento nástroj se Bach věnoval celý život a spektrum kompozic je velmi široké.

Tento kompaktní disk reflektuje dvě zásadní oblasti. První z nich jsou velké virtuózní skladby, mezi něž patří preludia, toccaty, fantasie, passacaglia a fugy, druhou pak rozmanité zpracování protestantského chorálu,” uvádí Havlíček ke Svobodově třetímu CD výstižně nazvanému Bach Silbermann Svoboda. 

Obsah:

Prelude in G major BWV 541   

Fugue in G major BWV 541

Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654

Toccata in D minor BWV 565

Fugue in D minor BWV 565

Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639

Passacaglia in C minor BWV 582

Mensch, bewein dein Sünde groß BWV 622

Toccata in C major BWV 566a - part 1, 2, 3, 4

Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659

Fantasia in G minor BWV 542

Fugue in G minor BWV 542

Pavel Svoboda (*1987) se hudbě začal věnovat na ZUŠ v Dobrušce (Daniela štěpánová – akordeon, Radka Zdvihalová – klavír), hru na varhany studoval na konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaji a Václava Rabase. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u prof. Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Lea van Doeselaara. Na magisterské studium navázal doktorským studiem na HAMU v Praze. Získal ceny v řadě mezinárodních soutěží, v roce 2013 se stal laureátem soutěže Pražské jaro a v roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezi národní soutěži v Lipsku. Je dramaturgem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje na ochranu historických varhan.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků