Hlavní obsah
Výtvarník Vladimír Císař při práci na ilustracích ke knize Paměti z Fastrova mlýna Foto: Miroslav Moravec

Vladimír Císař: Paměti z Fastrova mlýna jsem ilustroval moc rád

Kutnohorský výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař je všestrannou osobností, která významně ovlivňuje společenské a kulturní dění ve městě pod Barborou. Sešli jsme se nad knihou Marie Vondrové-Fastrové Paměti z Fastrova mlýna, kterou vyzdobil barevnými akvarely a nespočtem černobílých ilustrací.

Výtvarník Vladimír Císař při práci na ilustracích ke knize Paměti z Fastrova mlýna Foto: Miroslav Moravec
Vladimír Císař: Paměti z Fastrova mlýna jsem ilustroval moc rád

V roce 2014 vyšla v edici Miraculum Octavum Mundi kniha Marie Vondrové Paměti z Fastrova mlýna, na které jste se podílel ilustracemi. Co Vás na této práci lákalo či zajímalo?

Především se čtenářsky a pak také odborně soustřeďuji na regionální literaturu. Z toho se zrodila myšlenka připravit a realizovat cyklus komponovaných pořadů Podvečery s regionální literaturou. Zcela samozřejmě přišla brzy na řadu i románová kronika Marie Vondrové Fastrové Paměti z Fastrova mlýna.

Tato kniha mne vysloveně nadchla. Jednak mám rád literární tvorbu 19. století, jednak to byla nádherná kutnohorská tématika. V dnešní pragmatické době mi přišel důraz na mravní ideály, obraz velké rodinné soudržnosti, která umožňuje čelit i nepřízni osudu, upřímný kutnohorský patritismus a vůbec české vlastenectví jako velmi aktuální. Pro sebe jsem si pro tuto knihu zvolil podtitul „kutnohorská Babička“.

Když pak přišel zakladatel a editor edice Miraculum Octavum Mundi Miroslav Moravec se záměrem reedice a když mi zároveň nabídl možnost toto nové vydání ilustrovat, byl jsem moc rád.

Paměti z Fastrova mlýna, jejíž původní vydání z roku 1948 ilustroval Václav Fiala, jsou pro Kutnou Horu i mnohé Kutnohořany knihou veskrze kultovní. Vnímáte to také tak?

Samozřejmě. Pro toto tvrzení hovoří řada skutečností, například to, že se původní vydání shání po antikvariátech velmi obtížně, ba beznadějně. A toto vydání z roku 1948 samořejmě ještě povznášejí ilustrace Václava Fialy, což byl náš významný výtvarník a ilustrátor. Kutná Hora měla to štěstí, že zde po nějaký čas žil, působil jako učitel kreslení na učitelském ústavu a vytvořil některá díla vyloženě pro Kutnou Horu - připomenu alespoň vitráž v budově spořitelny a samozřejmě i ilustrace k Pamětem z Fastrova mlýna.

Podle našich informací se připravuje další, tedy třetí, upravené vydání. Bude i tentokrát s Vašimi ilustracemi?

Ano, v již zmíněné edici Miraclum Octavum Mundi se chystá třetí vydání a nakladatel se na mne opět obrátil ohledně ilustrací. To jsem samozřejmě zase přivítal.

Vedle celostránkových akvarelů je v Pamětech z Fastrova mlýna nespočet černobílých ilustrací, které evokují lino či dřevoryty. Kterou technikou jste je vytvořil?

Černobílé ilustrace jsem vytvářel na počítači, a to v jednoduchém programu Malování. Nesmírně mne bavilo, jak bylo možné se touto cestou přiblížit klasickým technikám dřevorytu či linorytu.

V roce 2014 se kniha křtila při zahájení festivalu Kutná Hora, domov můj - Kutná Hora v XIX. století, který jste zorganizoval, připravil i moderoval. Bude letošní vydání Pamětí uvedeno na trh v podobném duchu?

S nakladatelem to tak plánujeme. Knihu by měl přivítat na svět a uvést na knižní pulty opět komponovaný pořad, ve kterém se uplatní mluvené slovo, četba textu, dokumentární filmy, hudební vystoupení... To neplánujeme pouze z důvodů marketingových, ale především proto, že si takové přivítání tato knížka zaslouží.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků