Hlavní obsah
Vítězové barrel race vyjíždějí do čestného kola Foto: Lucia Nováková

VIII. ročník Western show na Bubla City Ranči v Kopřivnici

Již poosmé se na severozápaní okraj Kopřivnice sjeli jezdci ze všech rančů v širokém okolí. 13. 8. 2011 totiž patřilo odpoledne na Bubla City Ranči soutěžím a zábavě v kovbojském stylu. Za víceméně příznivého počasí proběhly závody v klasických i méně klasických westernových disciplínách.

Vítězové barrel race vyjíždějí do čestného kola Foto: Lucia Nováková
VIII. ročník Western show na Bubla City Ranči v Kopřivnici

Barrel race proběhl ještě za sluníčka. Jede se kolem tří barelů postavených do trojúhelníku. Jezdec musí každý z nich objet a dojet do cíle v co nejlepším čase. Za shozený barel se přičítá pět trestných vteřin. Soutěž je dvoukolová, platí lepší čas.

Pole bending, nebo-li slalom mezi šesti tyčemi, je asi nejobtížnější westernovou disciplínou. Jezdec jede rovně na konec trati, poté vede koně mezi tyčemi tam i zpět a opět rovně do cíle. Musí dát pozor na startovní čáru blízko první tyče. Občas se stane, že kůň neubrzdí, zastaví časomíru a je diskvalifikován. Což se párkrát přihodilo, nejvíce koník potrápil krásnou slečnu v bleděmodré róbě. Taktéž je penalizace pět vteřin za shozenou tyč. Opět dvoukolová soutěž.

Pro obveselení diváků proběhl i tzv. pivní barel. Úkolem závodníka bylo dojet na koni k barelu, vzít z něj kelímek s pivem (pro děti a řidiče limonádou), vypít nápoj, položit kelímek zpět na barel a tryskem zpět do cíle. Občas se kůň rozhodl, že u barelu nepostojí, takže jezdci nezbylo, než seskočit a dojít si pro pití pěšky, po konzumaci opět nasednout, což představovalo značnou časovou ztrátu. Nejrychlejší jezdec vše zvládl za 18,58 sekundy.

V rámci této soutěže měli navíc jezdci za úkol také pobavit diváky oblečením či scénkou. Vítěz Myšák z Myšák western ranche se stal majitelem skútru.

Posledním závodem, probíhajícím už víceméně za deště, byla záchrana. Jeden z jezdců přijede k barelu, kde čeká druhý z dvojice. Ten musí naskočit a oba pak dojet zdárně do cíle. Ani toto se některým koním nezdálo a občas závaží navíc shazovali.

Mezi jednotlivými disciplínami vždy proběhlo vyhlášení vítězů a poté měli diváci možnost občerstvit se, povozit na koni či v kočáře.

Celkovým vítězem odpoledne se stal Štefan Lašák na koni Sisi z Ranče U dvou Pištů. Ocenění v podobě maňásků dostaly i nejmladší účastnice, dívenky mladšího školního věku.

Slejvák na závěr zahnal všechny pod stříšku, ale poté se počasí umoudřilo a zábava mohla probíhat až do nočního ohňostroje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků