Hlavní obsah
Lesní požáry dokáží napáchat ohromné škody. Foto: HZS

Velkým problémem v Brdech jsou návštěvníci rozdělávající ohně

Už když se diskutovalo o tom, že část vojenského prostoru v Brdech bude veřejnosti přístupná, panovaly obavy, že se návštěvníci nebudou vždy chovat přístojně. Nyní mají lesáci velké starosti s lidmi, kteří v suchých porostech rozdělávají ohně. Jiní škůdci se lesům téměř vyhýbají.

Lesní požáry dokáží napáchat ohromné škody. Foto: HZS
Velkým problémem v Brdech jsou návštěvníci rozdělávající ohně

Bohužel u nás strážci chráněných oblastí a národních parků nemají téměř žádný respekt a autoritu, jaké požívají podobní pracovníci ve vyspělých okolních zemích. Proto mohou po lesích řádit čtyřkolkáři, i někteří cyklisté, a samozřejmě pěší. Pracovníci Vojenských lesů a statků (VLS) nejen v Brdech s nimi mají neblahé zkušenosti. 

Lesy trápí sucho

Vláhový deficit, který letos naplno Českou republiku zasáhl, podle vojenských lesníků z Brd nepříznivě ohrožuje vitalitu lesních porostů středočeských hor, situace zde však je i po suchém létě stabilizovaná.

„Na ochranu brdských lesů jsme podnikli řadu ochranných opatření, především šlo o preventivní kroky proti dřevokaznému hmyzu a zvýšený monitoring výskytu škůdců. Vedle toho jsou v běhu dlouhodobé strategické kroky, kterými reagujeme na klimatické změny. Již řadu let probíhá v Brdech postupná změna dřevinné skladby, v rámci které se nám daří zvyšovat podíl melioračních a zpevňujících dřevin. V běhu je také program na zvýšení retenční schopnosti krajiny, ve kterém budujeme drobná vodní díla,“ uvedl ředitel divize VLS Hořovice Petr Švadlena.

Sucho se nejvíce projevuje větším úhynem sazenic lesních dřevin při obnově porostů, kdy vojenské lesy budou muset část výsadby obnovovat.

Desítky požářišť

Hlavní ohrožení podle brdských lesníků představují návštěvníci chráněné krajinné oblasti, kteří rozdělávají v suchém počasí v lesích ohně.

„Za poslední dva roky registrujeme desítky mimořádných událostí v důsledku rozdělávání ohňů v lese. Apeloval bych v této souvislosti na všechny návštěvníky Brd, aby se rozdělávání ohňů vyvarovali, protože situace je krajně nebezpečná,“ upozornil ředitel Švadlena.

K požárům způsobeným od rozdělaných ohňů museli jen během uplynulého měsíce vyjíždět hasiči opakovaně.

„Většina událostí má rok co rok naprosto stejný charakter – návštěvník si rozdělá oheň, následně jej nedohasí a místo opustí a posléze náhodný kolemjdoucí či lesník zjistí doutnání a musí přivolat hasiče,“ popisuje vedoucí lesní správy Obecnice Václav Pernegr.

Nad Obecnicí naposledy hasiči museli vyjíždět sledy k požáru 13. srpna, ale již v pátek 17. srpna přistihla lesní hlídka v porostu u vodní nádrže Pilská dvaačtyřicetiletého muže, jak zde rozdělává opět oheň. 

„Správný táborník za suchého počasí oheň v lese nikdy nerozdělá. Nemluvě o tom, že stále platí zákaz rozdělávaní ohňů do 50 metrů od lesního porostu. Rád bych upozornil, že na území CHKO není žádné legální tábořiště,“ dodal Petr Švadlena.

Všechny mimořádné události způsobené ohněm se v Brdech podařilo zatím zachytit a eliminovat v zárodku, brdští lesníci se však obávají, kdy nastane situace, kdy se tato mimořádná událost vymkne kontrole.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků