Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

V Zoo Brno se narodil největší hlodavec na světě

V brněnské zoologické zahradě se narodila malá kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris). Pohlaví chovatelé zatím neznají, matka si svého potomka velmi pečlivě hlídá.

Foto: Jiří Smutný
V Zoo Brno se narodil největší hlodavec na světě

Kapybara je největší hlodavec na světě. Dorůstá délky 100 až 130 centimetrů a dosahuje hmotnosti 30 až 80 kilogramů. Výška v kohoutku je 50 až 60 centimetrů. Miluje vodu a výborně plave, pod vodou vydrží až 5 minut. Ve vodě dokáže dokonce i spát, přičemž nos drží těsně nad vodní hladinou.

Žije ve skupinách, které tvoří samec a harém samic, a to v pobřežním pásmu jihoamerických řek od Panamy až po severovýchodní Argentinu. Březost samic trvá 149 až 156 dní. Obvykle se rodí 2 až 8 mláďat.

Dospělá kapybara je schopná denně spořádat až 3,5 kilogramu rostlinné potravy. Na jídelníčku má zejména vodní rostliny, trávu, kůru, výhonky a plody. Sama se často stává potravou pro jaguáry, pumy, oceloty a anakondy. V přírodě se dožívá 4 až 8 let, v lidské péči 8 až 12 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků