Hlavní obsah
Jedna z plánovaných instalací pro Kostel Panny Marie Růžencové, Jiráskovo nám. Foto: Sven Kaufmann

V Plzni se chystá 4. ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru

Jedna z nejoblíbenějších akcí závěru zimy v Plzni, festival světla BLIK BLIK, letos symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa.

Jedna z plánovaných instalací pro Kostel Panny Marie Růžencové, Jiráskovo nám. Foto: Sven Kaufmann
V Plzni se chystá 4. ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru

Po dva večery v polovině března budou na trase ulicemi městské čtvrti Slovany do DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje k vidění umělecké instalace českých i zahraničních tvůrců. Na šestnácti stanovištích se rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace.

Část umělců se volně inspirovala narozeninami republiky, k vidění bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy. Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit do Autobusové haly DEPO2015.

Festival se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí. 

„Pro letošní čtvrtý ročník připravujeme 16 instalací. Jsem velmi rád, že se nám daří spolupracovat s renomovanými špičkovými umělci, například s 3dsense na hlavní instalaci festivalu v DEPO2015, ale také se začínajícími výtvarníky. Nelehký úkol vytvořit dvě festivalová stanoviště na sebe letos vzali studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU,” uvedl Jiří Sulženko, programový ředitel z. ú. Plzeň 2015, který plzeňský festival světla připravuje od jeho prvního ročníku. 

Návštěvníky festivalu BLIK BLIK čeká po setmění dvou a půl kilometrová trasa městskou čtvrtí Slovany. Po cestě mezi Masarykovou školou a DEPO2015 uvidí například oblíbený videomapping, projekci do vodní mlhy, ale budou si také moci zahrát obří digitální Člověče, nezlob se se 108 světelnými figurkami.

Další tři instalace budou samostatně umístěné v prostorách Plzeňského Prazdroje. K vrcholným festivalovým zážitkům bude patřit instalace studia 3dsense v Autobusové hale, která originálním způsobem propojí projekci, světla i zvuky. 

Festival světla BLIK BLIK v ulicích města i v Plzeňském Prazdroji je zdarma, platí se pouze vstup na čtyři interiérové instalace: v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, v Papírně a na dvě v prostorách DEPO2015. Na všechna čtyři místa platí jedna vstupenka v celkové ceně 50 Kč, děti mají vstup zdarma.

„Po zkušenostech z předchozích ročníků se obáváme, že se u interiérových instalací mohou tvořit fronty. Návštěvníci, kteří budou mít vstupenku zakoupenou předem, se tak vyhnou jednomu zbytečnému čekání navíc,” upozornil Jiří Sulženko. 

Lidé si festivalovou trasu i jednotlivé instalace mohou prohlížet v libovolném pořadí, s orientací jim pomůže mapka, kterou získají zdarma u dobrovolníků Klubu strážných andělů u všech instalací. Pro dopravu bude letos uzavřena pouze krátká část ulice před Masarykovou základní školou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků