Hlavní obsah
S inscenací Amigo se prezentovala Komorní scéna Aréna. Foto: archiv Komorní scéna Aréna

V Ostravě skončil o víkendu 16. ročník divadelního svátku OST-RA-VAR

Pětidenního festivalového maratonu OST-RA-VAR se letos zúčastnilo přes dvě stě divadelních teoretiků, kritiků, pedagogů a studentů, aby zhlédli celkem 15 představení všech čtyř ostravských profesionálních divadel.

S inscenací Amigo se prezentovala Komorní scéna Aréna. Foto: archiv Komorní scéna Aréna
V Ostravě skončil o víkendu 16. ročník divadelního svátku OST-RA-VAR

Následné bouřlivé diskuze se vedly na seminářích v Multižánrovém centru Cooltour. Šestnáctý ročník shrnula dramaturgyně činohry Národního divadla moravskoslezského Klára Špičková:

"Nejsem příliš zvyklá, aby byly na OST-RA-VARu tak vysoko hodnoceny komedie, jako se to stalo u naší inscenace Jak důležité je mít Filipa. Vysoko ceněn byl i muzikál DONAHA!, stejně jako pěvecké schopnosti našich činoherců. Kritici i studenti se také shodli na velkém zážitku u inscenace Kuřačky. Z tvorby ostatních divadel byly vysoko hodnoceny především inscenace S nadějí i bez ní, Chlív/Paternoster, Pestré vrstvy, Amigo. Festival byl každopádně velký maraton pro herce i pro diváky. Na závěrečném semináři vyzdvihli diskutující jedinečnost divadla v Ostravě, kde se jednotlivé scény skvěle doplňují. Opět se mluvilo o síle zdejšího herectví, připomenuta byla také slavná éra herců za ředitele NDM Jana Škody, stejně jako kdysi zde existujícího velmi kvalitního německého divadla. Genius loci z těchto dob jakoby v Ostravě podle kritiků přetrval. Divadelní Ostrava se podle nich naprosto jedinečným způsobem vyjadřuje ke svému regionu a ke společnosti, což se v jiných velkých městech příliš neděje."

Ohlédnutím za šestnáctým ročníkem bude nově tištěný sborník, který obsáhne všechna letošní vystoupení na rozborových seminářích. Festivalový zpravodaj z jednotlivých dnů je dostupný na www.ndm.cz.

Přehlídku ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR pořádá za podpory statutárního města Ostrava činohra Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a Divadlem loutek Ostrava.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků