Hlavní obsah
Hlavní převodové kolo elektrárenského turbogenerátoru se šípovým ozubením Citroen je na vydlážděném plácku pod pěší lávkou naprosto nepřehlédnutelné. Foto: Martin Tlustý

V Kralupech mají o kolečko víc

Pod kralupskou hojně používanou lávkou pro pěší se na levém vltavském břehu počátkem letošního prosince objevilo na zvlášť pro ten účel vydlážděném plácku jedno z hlavních převodových kol elektrárenského turbogenerátoru se šípovým ozubením "Citroen".

Hlavní převodové kolo elektrárenského turbogenerátoru se šípovým ozubením Citroen je na vydlážděném plácku pod pěší lávkou naprosto nepřehlédnutelné. Foto: Martin Tlustý
V Kralupech mají o kolečko víc

Bylo sem přivezeno odbornou firmou jako významná technická památka z nedaleké MVE (malé vodní elektrárny) Miřejovice, kterou v současnosti provozuje svitavská firma Energo-Pro Czech, s. r. o. Tato česká firma, dárce hlavního převodového kola, provozuje dalších 11 MVE v ČR, jakož i 28 obdobných MVE v jižní a východní Evropě.

Stavba miřejovické elektrárny byla zahájena v roce 1924 a ukončena v roce 1928. Do provozu byla uvedena 1. ledna 1929 a měla původně pět horizontálních Francisových turbín. Ta pátá a památkově chráněná byla jako významná technická památka nedávno plně repasována a od března 2011 již znovu vyrábí elektřinu. U zbylých čtyř turbín bylo rozhodnuto tyto vyměnit za nová soustrojí, a to typu Kaplan, s nastavitelnými lopatkami. První dva nové turbogenerátory jsou již v provozu, další dvě nová soustrojí se rozeběhnou do léta 2012. Omlazená elektrárna by poté měla vyrábět mezi 13 až 18 GWh elektrické energie ročně.

Unikátem miřejovické elektrárny je její velín, který navrhl a později prostřednictvím své firmy realizoval náš český Edison František Křižík. Zůstane zachován i dalším generacím, protože areál MVE Miřejovice je již od roku 1963 chráněnou technickou památkou.

Jak taková vodní elektrárna funguje? Voda přitékající přívodním kanálem roztáčí turbínu, která je na společné hřídeli přímo s generátorem elektrické energie. Dohromady tedy jde o tzv. turbogenerátor. Mechanická energie proudící vody se tak mění na základě elektromagnetické indukce (v otáčející se smyčce elektrického vodiče v magnetickém poli se indukuje střídavé elektrické napětí) na energii elektrickou. Tato se poté dále transformuje a odvádí prostřednictvím přenosové soustavy ke spotřebitelům.

Skvělou reportáž o vodním díle a elektrárně v Miřejovicích přinesla před časem Toulavá kamera České televize. Za zhlédnutí rozhodně stojí i fotoreportáž přímo ze stávající rekonstrukce elektrárny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků