Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

V kraji bylo ve středu 104 nemocných s COVID-19. První tři Jihočeši se uzdravili

V Jihočeském kraji zaznamenali ve středu hygienici čtyři nové případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak ke středeční 18. hodině v regionu zvýšil na 104. Po jednom novém případu přibylo na Strakonicku, Prachaticku, Písecku a Jindřichohradecku. První tři Jihočeši se uzdravili.

Foto: Jihočeský kraj
V kraji bylo ve středu 104 nemocných s COVID-19. První tři Jihočeši se uzdravili

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 402 nových suspektních vzorků od osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byly čtyři vzorky.

„Jednalo se o kontakty s již dříve pozitivně testovanými osobami ve zdravotnickém zařízení i mimo zdravotnické zařízení a kontakt s příbuzným, pracujícím v Praze. V jednom případě šlo o pracujícího v Německu. To znamená, že tyto osoby již byly většinou v karanténě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) Kvetoslava Kotrbová s tím, že nejlepší zprávou pro Jihočechy jsou ve středeční statistice KHS první tři uzdravení.

Ke středeční 18. hodině bylo podle verifikovaných dat KHS v regionu mezi nemocnými 61 žen a 43 mužů.

„Sedmadvacet nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku. Jednadvacet jich je z Českokrumlovska, sedmnáct z Českobudějovicka, patnáct z Prachaticka, čtrnáct z Táborska, šest z Písecka a čtyři z Jindřichohradecka,“ konstatovala zástupkyně epidemioložky KHS Jihočeského kraje MUDr. Gabriela Žampachová.

Mezi nemocnými jsou tři děti, jeden nemocný je v kategorii od 15 do 19 let. V produktivním věku 20 až 64 let je 72 pozitivních případů a celkem 28 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech indikováno k vyšetření už celkem 4308 osob. V povinné karanténě se k úterní 18. hodině nacházelo 1059 Jihočechů. Hygienici proto opakovaně apelují na striktní dodržování nařízených karanténních opatření.

„Jedině přísnou izolací lze snížit možnost vzniku kontaktních onemocnění na minimum,“ zdůraznila MUDr. Žampachová. Pro potřeby veřejnosti zřídila KHS JčK pohotovostní informační službu na telefonních číslech 736514386 a 731428577, kde se občané mohou ptát na problematiku nového koronaviru.

V souvislosti s preventivními opatřeními zavedenými v průběhu nouzového stavu kvůli šíření nákazy COVID-19 KHS upozorňuje veřejnost také na nutnost změny rutinních postupů při nakládání s domácími odpady. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) by například zmiňované domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním neměly třídit odpad.

Podrobný návod, jak nakládat s odpadem v době koronavirové pandemie lze nalézt na webových stránkách KHS JčK: https://www.khscb.cz, které obsahují i ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu.

„Jde o to, že i odpad, jako jsou použité roušky, respirátory, rukavice, ale hlavně kapesníky, může být infekční. Důležité proto je v těchto domácnostech veškerý odpad netřídit, ale ukládat do masivnějších plastových pytlů na odpadky a pytle vždy po dni zavázat, ošetřit na povrchu dezinfekcí a teprve potom ukládat do kontejnerů na směsný komunální odpad. Po manipulaci je důležité umýt a vydezinfikovat si ruce,“ doplnila šéfka jihočeských hygieniků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků