Hlavní obsah
Takto by měl vypadat Secesní Národní dům v Bohumíně Foto: Město Bohumín

V Bohumíně urychlí opravu secesního Národního domu

Secesní Národní dům ve Starém Bohumíně, který léta chátral v soukromých rukou, se dočká opravy.

Takto by měl vypadat Secesní Národní dům v Bohumíně Foto: Město Bohumín
V Bohumíně urychlí opravu secesního Národního domu

"Zdevastovanou kulturní památku se po dlouhých jednáních podařilo městu před čtyřmi lety za 6,5 milionu korun odkoupit. Od té doby vložila radnice další 2 miliony korun do projekčních příprav na jeho rekonstrukci. Náklady na komplexní přestavbu jsou ale asi 80 milionů korun," uvedla Mgr. Lucie Balcarová, tisková mluvčí města Bohumín.

"S rekonstrukcí Národního domu jsme tak jako tak počítali. To, že se teď zřítila část stropu, jen urychlí zahájení oprav. Momentálně čekáme na statický posudek a technologické návrhy na jednotlivé záchranné práce od projektanta. Velkou rekonstrukci nám tak mohou nahradit postupné práce, které potrvají více let. Komplexní rekonstrukci jsme před touto havárií odhadovali na dva roky stavebních prací. Teď se nám tím celá rekonstrukce může protáhnout, a to z finančních důvodů, protože při jejím financování z vlastních zdrojů bychom za tak vysokou částkou odložili mnoho dalších investic," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že v Bohumíně ročně proinvestují zhruba 120 milionů korun.

"Ve třech letech jsme však schopni rekonstrukci Národního domu zvládnout a městský rozpočet bychom tím neměli nijak dramaticky ohrozit. V čem ale vidím riziko, je stále nižší výběr daní státem. Proto jsme chtěli s rekonstrukcí Národního domu počkat. Přestavbu jsme měli v úmyslu zahájit až po odeznění krize, kdy bude větší jistota," dodal Vícha.

Secesní Národní dům pochází z roku 1902. Původně sloužil jako výjezdní hostinec a hotel U Zeleného stromu. Objekt býval v minulosti centrem kulturního života ve Starém Bohumíně. Zamýšlená rekonstrukce by měla Národnímu domu vrátit původní lesk. Počítá s restaurací, tanečním sálem, hotelem, výstavními prostory a informačním centrem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků