Hlavní obsah
Dva opuštěné městské domy do roka zcela změní svou podobu. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně odstartovala přestavba domů s pečovatelskou službou na moderní byty

Jedenáct moderních bytů rozšíří už příští rok nabídku bydlení v Bohumíně. Zdejší radnice se pustila do komplexní rekonstrukce dvou bývalých domů s pečovatelskou službou ve Slezské ulici vedle Domova Cesmína. Rozsáhlá přestavba potrvá rok a vyžádá si 30 milionů korun.

Dva opuštěné městské domy do roka zcela změní svou podobu. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně odstartovala přestavba domů s pečovatelskou službou na moderní byty

„Domy spolu sousedí a několik let byly prázdné, protože už neodpovídaly současným standardům pro domy s pečovatelskou službou. Chtěli jsme je prodat, ale báli jsme se, že by v nich bezprostředně po koupi vznikla soukromá ubytovna pro sociálně slabé a nepřizpůsobivé. Proto jsme s konečným rozhodnutím vyčkávali. A protože jsme zaznamenali velký zájem o městské byty ve Starém Bohumíně, rozhodli jsme se nakonec pro jejich rekonstrukci na moderní bydlení,“ řekl bohumínský starosta Petr Vícha s tím, že město si na proměnu vzalo výhodný úvěr s úroky ve výši 1,88 procenta.

Nákladná oprava zcela změní vnitřní dispozice. Na původním místě zůstanou pouze schodiště.

„V obou domech už probíhají intenzivní bourací práce. Rekonstrukce začala od střech. V prvním objektu čp. 19 odstraňujeme původní krytinu, opravujeme krovy a připravujeme vše pro položení nového povrchu. U rohového domu čp. 348 dokonce měníme celý střešní tvar. Snižujeme jej a vracíme ho do původní historické podoby z dvacátých let minulého století. Plochou střechu nahradí sedlová s vikýři, pod níž vzniknou podkrovní byty,“ uvedla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Nová bude nejen střecha, ale dispozice a s nimi i veškeré rozvody elektřiny, vody i topení. Oba objekty se také nově napojí na kanalizaci v Malé ulici a vytápět je bude plynová kotelna, která vznikne v jedné z budov.

V domech vyroste dohromady jedenáct moderních bytů o velikosti od 35 do 90 metrů čtverečních. Čtyři budou třípokojové, čtyři dvojpokojové, dva jednopokojové a jeden jednopokojový s kuchyňským koutem. Jeden z třípokojových bytů bude navíc mezonetový, protože se využije podkrovní místnost a díky vnitřnímu schodišti se propojí s prostorem pod ní. Každý z bytů bude mít svůj vlastní sklep a rohový dům čp. 348 se dočká i kolárny. Budovy ale nebudou bezbariérové. U vstupů budou muset jejich noví obyvatelé překonat několik schodů a do vyššího patra se dostanou pouze po schodech.

Rozsáhlá oprava zlepší architektonický stav obou objektů. Ty jsou navíc součástí památkově chráněného území ve Starém Bohumíně, který je nejstarší částí města. S ohledem na něj proto například okna dostanou původní velikost i členění. Navíc budou dřevěná s izolačním dvojsklem. Historické fasády se štukatérskými prvky se dočkají citlivé opravy s nátěrem. Jedna budova bude nově šedá se zelenými okny a červenou střechou, druhá světle hnědá s tmavě hnědými okny a černou střechou. Z dvorní části fasádu rozčlení nově navržené balkóny a také se zateplí.

Také parkování pro nové nájemníky bude komfortní. V dosud nevyužité dvorní části totiž vznikne osmnáct parkovacích míst hned se dvěma vjezdy. Vleze se sem i zastřešené místo pro kontejnery na odpad. Stávající zeleň se upraví a přibydou i nové stromy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků