Hlavní obsah
Před třemi lety se na teplovod napojovaly městské domy v Budovatelské ulici v Bohumíně-Záblatí. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně napojí dalších 60 městských bytů na teplovod

Poslední šedesátka městských bytů se už brzy dočká napojení na teplovod z dětmarovické elektrárny. Z bytů zmizí plynová gamata či kotle a nově je bude vytápět ústřední topení.

Před třemi lety se na teplovod napojovaly městské domy v Budovatelské ulici v Bohumíně-Záblatí. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně napojí dalších 60 městských bytů na teplovod

Poslední etapa se dotkne bytových domů v Dělnické a Mládežnické ulici ve Skřečoni. Práce zde budou probíhat od května do srpna.

„Horkovod už přivádí teplo nejen do necelých pěti tisíc bohumínských domácností, ale také do škol, školek, kulturních zařízení a dalších městských i komerčních objektů. Téměř čtyři tisíce bytů napojených na teplovod jsou přitom městské. Teď už zbývá napojit posledních sedm městských domů ve Skřečoni. Zatímco ČEZ Teplárenská vybuduje na své náklady venkovní teplovodní rozvody až k domům, my se postaráme o rozvody nového ústředního vytápění a teplé vody přímo v domech,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Do výstavby venkovních rozvodů a tří předávacích stanic investuje ČEZ Teplárenská čtyři milióny korun. Ročně tam plánuje dodat 1,8 TJ tepla. Město přijde napojení domů na teplovod na 16 miliónů korun.

„Půjde o poměrně velké stavební zásahy přímo v bytech. Budovat se v nich budou zcela nové rozvody topení i teplé vody a ve většině bytů se proměny dočkají i koupelny. Nájemníci však musejí počítat s několika týdny nepohody a tím, že byty budou téměř neobyvatelné,“ uvedl místostarosta Igor Bruzl s tím, že jim město poskytne stoprocentní slevu z nájmu.

Před zahájením stavebních prací proběhnou v domech schůzky s nájemníky. „Ke každému bytu máme zpracovánu projektovou dokumentaci. Nájemníci se díky ní seznámí s tím, co se ve kterém pokoji bude dít, kde budou vývody, stoupačky i nové radiátory. Upřesníme si s nimi, co se zachová a co se naopak změní. V některých bytech si lidé na své náklady koupelny vybudovali nebo zrekonstruovali sami. V takových případech se snažíme do nich co nejméně zasahovat a zachovat v maximální možné míře původní stav. Někdy se ale musí hledat řešení za pochodu,“ řekla vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice Jitka Ptošková.

Napojování domů a bytů na teplovod realizují v Bohumíně už od roku 2010, kdy ČEZ Teplárenská vybudovala za 500 miliónů korun do Bohumína nový přivaděč tepla spolu s rozvody do zdejších domů. Teplovod nahradil 58 lokálních kotelen, z některých z nich vznikly výměníkové stanice.

„Nový způsob vytápění lidem zvýší komfort bydlení. Spolu s postupným zateplováním a výměnou všech oken se našim nájemníkům sníží náklady na bydlení,” dodal starosta Petr Vícha.

Spolu s připojením bytů v Mládežnické a Dělnické ulici na teplovod má letos město v plánu i regeneraci veřejných ploch v jejich okolí. Vzniknou zde nová parkovací místa, zpevněné plochy i dětské hřiště. Chodníky se dočkají nové zámkové dlažby a v lokalitě přibude i úsporné veřejné osvětlení. S realizací chce město začít na sklonku léta po dokončení venkovních teplovodních rozvodů. Odhadované náklady na proměnu lokality jsou šest miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků