Hlavní obsah
Instalace mobilního odběrového místa v areálu Bohumínské městské nemocnice. V provozu bude ve všední dny od 8 do 11 hodin. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně dnes začalo fungovat odběrové místo pro testování koronavirem

V Moravskoslezském kraji dnes přibylo další odběrové místo, kde se lidé mohou nechat otestovat, zda se nenakazili koronavirem. Otevřela jej ve svém areálu Bohumínská městská nemocnice. Vzorky tady pacientům s podezřením na nákazu odebírají ve všední dny vždy od 8 do 11 hodin.

Instalace mobilního odběrového místa v areálu Bohumínské městské nemocnice. V provozu bude ve všední dny od 8 do 11 hodin. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně dnes začalo fungovat odběrové místo pro testování koronavirem

„Zřízením odběrového místa přímo v Bohumíně se zlepší dostupnost testů nejen pro Bohumíňáky, ale také pro okolní obyvatele a samozřejmě i pro pacienty, kteří do naší nemocnice míří na plánovanou operaci. K dispozici ale nebude pro samoplátce. Přijímat bude pouze pacienty, kterým otestování nařídila krajská hygienická stanice nebo praktický, dětský či plicní lékař a zavedli je do elektronického systému pro evidenci odběrů,“ sdělil ředitel Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček.

Mobilní pracoviště vzniklo ve spolupráci s profesionálními hasiči z Bohumína v zadní části nemocničního areálu. Má samostatný vstup a vjíždí se do něj z Ovocné ulice. Od hlavní nemocniční brány k němu pacienty přivedou navigační tabule.

„Tvoří jej mobilní stan, ve kterém probíhají samotné odběry stěrem z nosu, a dvě unimobuňky, kde odebrané vzorky administrujeme a pak jej hromadně odvážíme do externí laboratoře. Vybavili jsme je vším, co bylo třeba, od materiálu pro odběr, přes ochranné pomůcky až pro zázemí pro odběrový nemocniční tým,“ upřesnil Němeček.

Vjezd i výjezd k odběrovému místu je jednosměrný. Myslelo se na bezpečí všech, takže nově vzniklý prostor bude bránit kumulaci aut i lidí. K odběru budou přijímat jak pěší, tak řidiče.

„Lidé, kteří se přijedou otestovat v autě, projedou zadní branou z Ovocné ulice přímo do odběrového stanu. Z vozidla nesmí vystupovat, počkají v něm a zdravotníci je budou instruovat, co přesně mají dělat. Po odebrání vzorků pak odjedou zpět do domácí karantény. Pokud by se někdo přišel otestovat pěšky, tak bude čekat ve frontě mezi auty s dodržováním bezpečné dvoumetrové vzdálenosti. Z nemocnice všechny testované vyvedou opět navigační cedule,“ řekl Němeček.

Dodal, že zpočátku by bohumínští zdravotníci mohli denně odebrat až 15 vzorků, v případě trvajícího zájmu o odběry až dvojnásobek.

Momentálně se bohumínská nemocnice pomalu vrací k normálnímu režimu a plánovaným operacím. Za zvýšených hygienických podmínek rozjíždí i provoz jednotlivých ambulancí. Stále má však připravena pohotovostní lůžka pro pacienty s covidem-19, kteří by vyžadovali intenzivní péči. V minulém týdnu pořídilo zdravotnické zařízení i nový plicní ventilátor. Ten doplní stávající čtyři a v budoucnu pak jeden starší zcela nahradí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků