Hlavní obsah
Foto: Stéphane Corbet

Turistické značce je 128 let, výstavu o ní najdete v zámku ve Žďáru na Sázavou

Je tak běžná, tak fádní.. Ale bez značení turistických cest si po desetiletí nedokážeme představit putování přírodou. Síť značení patří v Čechách a na Slovensku mezi nejhustší a nejlépe značené v Evropě. Francouz Stéphane Corbet začal značky fotit, výsledkem je výstava Krajina značek, od 1. května potrvá na zámku ve Žďáru nad Sázavou do 18 června.

Foto: Stéphane Corbet
Turistické značce je 128 let, výstavu o ní najdete v zámku ve Žďáru na Sázavou

Značky bere jako umělecká díla

A má pravdu, najdete je na kmenech stromů, kamenech, plotech, patnících, telefonních stožárech, ale vždy musejí být viditelné a znatelné. Práce značkaře není rozhodně jen o pohybu v přírodě s plechovkou barvy a štětcem, umístění má svá pravidla a logiku.

„Nápad fotit turistické značky v krajině přišel po dlouhých hodinách procházek po značených trasách. Chci zachytit kouzlo turistických značek, které budou postupně zničeny přírodními událostmi, lidskými i zvířecími zásahy. Byla by škoda tato dočasná umělecká díla nezaznamenat,“ vysvětluje autor fotografií Stéphane Corbet.

První značky vedly kolem Vltavy

Jako první značená turistická stezka v Čechách bývá označována červená ze Štěchovic ke Svatojánským proudům, označené 11. května 1889 označovacím družstvem pod vedením arch. Pasovského rok po založení Klubu českých turistů.

Další stezkou byla červená z Berouna na Karlštejn. První značenou síť tvarovými značkami ale vytvořila roku 1884 Pohorská jednota Radhošť v Beskydech v okolí Radhoště.

Neváhá jet přefotit špatně nasnímaný objekt

Když se Corbetovi značka líbí, je schopný čehokoliv.

„Fotil jsem uprostřed bouřky, což bylo děsivé. Jednou jsem objevil nádhernou značku u Pece pod Sněžkou, doma v Praze jsem ale zjistil, že je rozmazaná. Tak jsem jí jel znovu vyfotit. Nejradši jsem, když na turistických trasách nepotkávám lidi. Někdy mám totiž pocit, že mě považují za blázna,“ říká s úsměvem Corbet.

Útěk z digitálního a zrychleného světa

Kouzlo pěší turistiky objevil fotograf až v České republice, kde již 12 let žije.

„Procházet se přírodou je unikátní způsob relaxace. Jsem přesvědčený, že budou lidé potřebovat víc a víc takových aktivit, díky kterým se alespoň na chvíli odpojí z dnešního uspěchaného způsobu života,“ doplnil Corbet.

Turistické značky jsou v ČR už 128 let

V současné době má Česká republika více než 42 000 km značených pěších turistických tras. To je více než délka rovníku.

O více než milión značek se stará okolo 1500 „značkařů“. Ti musí nejdřív absolvovat čtyřdenní školení, při kterém se seznámí s pravidly značení, která jsou zaznamenána na 37 stranách.

Výstava je uspořádána se souhlasem Klubu českých turistů

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků