Hlavní obsah
Někde prý chodí už jen dva mudrci, v zoo ale byli všichni. Čím víc králů,tím víc mrkve, to přece ví každý velbloud Foto: V. Šilha

Tří králů si v pražské zoologické zahradě užily zejména děti - a s nimi i velbloudi

Jsou hezké ty staré zvyky. Tři králové a písmena K+M+B na dveřích namalované přežili všechny režimy, snad nám to ještě nějaký čas zůstane. Nejen po člověčenstvu, ale i havěti všeliké a zvířectvu chodili tři východní mudrci v pražské zoologické zahradě. Nejvíce se to prý líbilo velbloudům.

Někde prý chodí už jen dva mudrci, v zoo ale byli všichni. Čím víc králů,tím víc mrkve, to přece ví každý velbloud Foto: V. Šilha
Tří králů si v pražské zoologické zahradě užily zejména děti - a s nimi i velbloudi

„S drobnými dárečky pro dětské návštěvníky vyrazila trojice do zahrady. Od desáté hodiny procházeli areálem, kde žehnali poutníkům a budovám klasickou zkratkou K † M † B †, tentokrát s rokem 2016. Vyvrcholením tříkrálové výpravy bylo setkání s velbloudy ve 12:30. Kašpar, Melichar a Baltazar přinesli rodině samce Jepa něco dobrého na zub. Radost z mrkve měli velbloudi a také děti, které si výjimečně, v doprovodu králů, mohly velbloudy nakrmit. Procesí vzbuzovalo veliký zájem u zahraničních návštěvníků zoo, kteří se s trojicí poutníků hojně fotografovali,” sdělila vedoucí tiskového oddělení zahrady Jana Myslivečková.

Jména Kašpar, Melichar a Baltazar dostaly postavy později

Tři králové, či spíše mudrci či mágové se objevují až v Matoušově evangeliu. Mluví se ale jen o příchodu učenců, počet se odhaduje podle darů. Přinesli zlato, myrhu a kadidlo. Den příchodu se slaví jako den Narození Páně, dvanáctý den Vánoc, kterýmžto svátky končí.

Jména dostali až v sedmém století - Kašpar, Melichar a Baltazar. Jsou ztotožňována s písmeny psanými posvěcenou křídou na dveře nebo zádveří a vrata chlévů, což je ale omyl. Zkratka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † (nebo † C † M † B ) je vyjádřením požehnání.

Text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků