Hlavní obsah
ceny do soutěže Design Star 2014 - 3D myš, tablety a jiné ceny - včetně maskota celé soutěže Freda - vytištěného na naší školní 3D tiskárně Foto: David Frýbert

Třebešínská Design Star předvedla své hvězdy

Osmnáctého prosince, v tradiční předvánoční čas, se opět rozdávaly dárky. Na svědomí je neměl Ježíšek, ale 3D modelářská soutěž Design Star 2014, která mělo letos již svůj čtvrtý ročník, a zařadila se mezi tradiční akce, které se na naší průmyslovce konají. A jaký letošní ročník byl?

ceny do soutěže Design Star 2014 - 3D myš, tablety a jiné ceny - včetně maskota celé soutěže Freda - vytištěného na naší školní 3D tiskárně Foto: David Frýbert
Třebešínská Design Star předvedla své hvězdy

Opět velmi bohatý na ceny, ale především na kvalitní výtvory a vystupování soutěžících z řad studentů. Ti opět nezklamali a připravili si pro porotu – ve které i letos nechyběli zástupci našich partnerských firem, velmi zajímavé projekty. Ostatně na průmyslové škole Na Třebešíně 2299 na Praze 10 je 3D modelování jednou z klíčových studijních aktivit. 

Jak už jsme zvyklí z minulých ročníků, tak i letos bylo portfolio prací složené z CAD a CGI modelů, tedy jsme prošli během jednoho dopoledne od strojařských projektů, až k finálním grafickým vizualizacím. Za softwarová řešení si všichni studenti zvolili ta, která běžně používají u nás ve výuce, a tak se představovaly modely v DS SolidWorks a Maxon Cinema 4D.

Kdybych měl zmínit novinky nebo spíše změny, které se udály oproti loňskému ročníku, tak by to byla předně změna prostor, kde jsme se museli trochu uskromnit a také to, že v řadách soutěžících se objevila poprvé po čtyřech letech dívka.

Z celkového počtu šesti soutěžících se tak mohl vybírat vítěz, který (a nejen on) si odnese zajímavé ceny a titul Design Star pro rok 2014. Porota se pro tento rok sešla ve složení: za školu – David Frýbert a Martin Nermut, zástupci partnerských firem: Helena Říhová – Digital Media s.r.o. a Lukáš Mikel – 3D Chemoprag a.s.

Že to bude mít letos velmi obtížné, naznačila úvodní prezentace, které se chopil – po náhodném vylosování, Martin Blecha z 2. B. Aniž bychom předem tušili, tak jsme hned na začátku měli před sebou budoucího vítěze. Martin všechny uchvátil svými dvěma opravdu robustními modely souprav pražského metra, které zabral zhruba přes tři čtvrtě roku práce. Vše bylo zpracováno velmi zdařile a co víc, do nejmenšího detailu, který zahrnoval kupříkladu i páčky, tlačítka a displeje v kabině, ale i reklamní bannery a výrobní cedulky.

Ovšem ani další studenti se se svými modely nedali zahanbit a mohli jsme tak vidět kupříkladu virtuální oživení leteckého RC modelu od Jiřího Hormandla z 2. F nebo věrnou bystu přítelkyně Lukáše Effenbergera ze 4. F, která nás dokonce poctila svou fyzickou návštěvou.

Všechny práce, byť byly tematicky, softwarově a technicky různě náročné, spojovalo jedno. Tím pojítkem byla kvalitní prezentace svých tvůrců, která dala jasně najevo jejich vlastní zájem a chuť pro tvorbu ve 3D systémech.

Poděkování patří sponzorům, bez jejichž podpory by akce nebyla možná. V první řadě je to zřizovatel – Magistrát hlavního města Prahy, který škole pro tento rok schválil projektový grant. Dále již zmíněné firmy Digital Media s.r.o. – oficiální distributor a dodavatel Maxon Cinema 4D a 3D Chemoprag a.s., společnost, v níž studenti nacházejí řadu jak studijních, tak i pracovních možností.

Kompletní výsledky s ukázkami prací naleznete na webu Třebešín Technology Tour.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků