Tradiční běh do vrchu na Andrlův chlum doprovázela slunná pohoda

Novinky, Stanislava Dvořáková

Atletický oddíl TJ Jiskra Ústí nad Orlicí v sobotu 6. ledna uskutečnil pro všechny věkové kategorie s možností účasti sportovců všech odvětví již 45. ročník běhu do vrchu na Andrlův chlum.

Ostrý start boje o každou vteřinu byl důkazem snahy překonat dosavadní traťový rekord Miroslava Vítka z roku 1998.

Andrlův chlum je legendární kopec, který se tyčí nad městem Ústí nad Orlicí. Jeho obliby využívají místní atleti, kteří každoročně první sobotu v lednu během na jeho vrchol zahajují novou běžeckou sezonu.

V sobotu 6. ledna odstartovala ředitelka závodu Eva Hüblová s hlavním rozhodčím Janem Venclem již 45. ročník tohoto běhu do vrchu s délkou trati kolem 2 km s převýšením 209 metrů.

Na start u Mendriku se letos ve skupinách v minutových intervalech postavilo 123 závodníků z řad atletů i dalších sportovců včetně početného zastoupení žáků fotbalového oddílu. Závodilo se v 10 kategoriích, a to žáci a žákyně (2002 a mladší), dorostenci (1998-2001), muži A-B-C (39-59 let), muži D (nad 60 let), ženy A (do 35 let), B (do 44 let) a C (nad 45 let).

Trať vedla podél kapliček po lesních pěšinách, několikrát přerušovaných silnicí za plného automobilového provozu. Krásný slunečný den s jarní teplotou přinášel takovou pohodu, že nikomu ani nevadilo několik blátivých úseků.

Ideální podmínky závodu se tak staly popudem k překonání traťového rekordu 8:40 minut ústeckého závodníka Miroslava Vítka z roku 1998.

Ani letos se však tento skvělý čas překonat nepodařilo. Pořadí osmi závodníků, s časem pod 11 minut bylo následující:

1. Stejskal Jakub MA 9:59.31 (Skialp Dolní Morava), 2. Kubelka Tomáš MA 10:00.75 (Ústí n. O., na MS 3.v přespolním běhu), 3. Herda Jan MA 10:07.67 (SKP Nymburk), 4. Bílek David žáci 10:11.98 (Ústí n. O.), 5. Webr Patrik MA 10:25.31 (Ústí n. O. MR 2017 v běhu na 5 km), 6. Dryml Mojmír MA 10:37.71, 7. Vondra Vojtěch MA 10:55.52 (Ústí n. O. MR 2017 v běhu na 3 km), 8. Stránská Adéla ŽA 10:56.52 (Česká Třebová).

Pořadí podle kategorií:

V početné kategorii 19 žáků bylo 9 mladších devíti let, z toho dva čtyřletí a 1 šestiletý závod nedokončil. Na prvních 3 místech skončili čtrnáctiletí Bílek David 10:11.98 z Ústí nad Orlicí, Šimůnek Jan (Česká Třebová) a Blažek Marek (Polička).

Mezi 11 žákyněmi zvítězila Stránská Vendula 14:43.42 z Ústí nad Orlicí před Fejfarovou Terezou a Brožkovou Terezou.

Mezi 7 dorostenci 1. místo obsadil Verner Jan 11:10.86 z České Třebové před Kadrmasem Markem a Velínským Vojtěchem.

V kategorii muži A z 32 závodníků první tři zároveň dosáhli nejlepších časů - Stejskal Jakub, Kubelka Tomáš a Herda Jan.

Mezi 16 muži B na 1.místě skončil Bureš Martin 11:38.61 z České Třebové před Procházkou Michalem a Jadrným Lubomírem.

U 7 mužů C bylo umístění Stránský Aleš 11.24:96 z České Třebové, Buriánek Roman a Vacarda Vladimír.

10 mužů D se umístilo v pořadí Krupička Miroslav13:26.34 Ústí nad Orlicí, Hájek František a Ráb Pavel.

8 žen A skončilo v pořadí Stránská Adéla 10:56.52 Česká Třebová, Kalousová Tereza a Hronová Markéta.

8 žen B s pořadím Nováková Barbora 12:52.83 Kunvald, Mannlová Jana a Lehká Jana.

5 žen C Matyášová Jana 13:29.10 Dolní Dobrouč, Krátká Anna, Šedová Jana.

Obdiv patřil 91letému Ing. Jiřímu Soukupovi, který si však nad zážitkem krásného dne posteskl: „Ach ta léta, tentokrát mě již předbíhali i ti malí.”