Hlavní obsah
Legendární bavičské trio vychází na kompletu 10 CD Supraphonu. Foto: archiv Supraphon

To nejlepší z tvorby tria Šimek, Sobota a Nárožný vychází kompletně na 10 CD

Nejlepší léta legendárního tria, které svého času tvořili v pražském Semaforu Miloslav Šimek, Luděk Sobota a Petr Nárožný, připomene Supraphon kompletem deseti CD, a to v nahrávkách zcela neznámých, nově objevených i těch, které publikum už léta miluje.

Legendární bavičské trio vychází na kompletu 10 CD Supraphonu. Foto: archiv Supraphon
To nejlepší z tvorby tria Šimek, Sobota a Nárožný vychází kompletně na 10 CD

Titul Šimek & Sobota & Nárožný (Komplet 1971 – 1977) vydává Supraphon v úterý 3. března, současně bude k mání zároveň i digitálně – například na Supraphonline nebo na Audioteka.cz. Vydavatelství tím navazuje na velice úspěšný titul Šimek & Grossmann / Komplet 1966 – 1971, který vyšel před časem na sedmnácti CD.

Box s deseti CD, nazvaný Šimek & Sobota & Nárožný (Komplet 1971 – 1977), začíná záznamem představení Návštěvní den V, připravovaného ještě za života Jiřího Grossmanna. Oba jeho tvůrci předpokládali, že se Jiří Grossmann vrátí z nemocnice zdravý a bude na jevišti pokračovat ve vtipných dialozích s Miloslavem Šimkem.

Nestalo se tak, Jiří Grossmann zemřel a zdrcený Miloslav Šimek uvažoval o tom, že skončí s divadlem a vrátí se ke své původní profesi učitele. Režisér Ján Roháč jej však přemluvil k pokračování na prknech Semaforu. Brzy nato objevil Šimek skvělého improvizátora Luďka Sobotu, tehdy ještě člena souboru libereckého Naivního divadla a jeho Studia Ypsilon.

Jako hlavní hvězda Ypsilonky přešel Luděk Sobota do Šimkova týmu, kde rozvíjel princip improvizovaných monologů, nyní v dialogu se stejně naladěným kolegou. Poučujícího pedagoga Šimka a roztržitého Sobotu, chrlícího geniální improvizované asociace, doplnil vzápětí třetí komik, cholerický Petr Nárožný v roli inspicienta, jemuž se představení soustavně rozpadá. Vznikla tak humorná trojice, jež si okamžitě získala publikum Semaforu, a v cestě, započaté dvojicí Š & G, se mohlo sice trochu jinak, ale stejně vtipně pokračovat.

Nejlepší společná léta tohoto humoristického tria jsou zachycena nejen na záznamech jednotlivých představení archivu divadla Semafor, Supraphonu, České televize, ale i v soukromých sbírkách. Řadu výstupů dosud mohli slyšet pouze původní návštěvníci divadla Semafor, jde tedy opět o mimořádnou událost, zachování jedinečných okamžiků komiků, zdařile pokračujících v intencích dua Š + G.

Velkou roli v úspěchu této nové semaforské party sehrál i režisér Ján Roháč a zpěváci jako Pavel Bobek, Jana Robbová, Zuzana Burianová či Miroslav Paleček s Michaelem Janíkem. Komplet přitom uzavírají nahrávky z roku 1977. Nahrávek se však dochovalo více.

Producentka Naďa Dvorská k tomu dodala: „Rádi bychom v příštím roce ještě završili celou řadu a vydali pokračování díla těchto komiků, aby zůstalo zachováno vše dobré, co vzniklo na jevišti divadla, tolik oblíbeného svým publikem. Chtěla bych také poděkovat celému týmu spolupracovníků za to, že komplet iniciovali, vytvořili jeho koncepci a několik let se mu intenzivně věnovali. Jsou to sběratelé a znalci Jan Richter, Lukáš Sýkora, Jan Muller, Oldřich Zámostný a Jakub Kamberský. Zároveň děkuji obrovské řadě dalších poradců, fandů i pracovníků dokumentace Supraphonu. Ti všichni použili svůj um a znalosti k úspěchu našeho projektu.“

Křest titulu Šimek & Sobota & Nárožný (Komplet 1971 – 1977) se uskuteční v rámci vzpomínkového představení 7. března v pražském divadle Semafor, tedy v den nedožitých pětasedmdesátin Miloslava Šimka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků