Hlavní obsah
Žalman a Spol (Pavel Žalman Lohonka, Jan Brož, Jindřiška Brožová, Petr Novotný) - zlatý hřeb festivalu FolKaliště Foto: Lucia Nováková

Stane se Chalupa na Bělici tradičním místem festivalu FolKaliště?

Chalupa Na Bělici v údolí pod obcí Kaliště u Humpolce v sobotu 11. června přilákala přes 500 návštěvníků na dobrou a pohodovou muziku. Akce původně plánovaná jako jednorázová oslava pro fanklub a příznivce Žalmana a jeho Spolu možná založí tradici nového festivalu.

Žalman a Spol (Pavel Žalman Lohonka, Jan Brož, Jindřiška Brožová, Petr Novotný) - zlatý hřeb festivalu FolKaliště Foto: Lucia Nováková
Stane se Chalupa na Bělici tradičním místem festivalu FolKaliště?

Fanklub jedné z našich nejznámějších folkových kapel Žalman a Spol si jako oslavu svého 10. výročí vzniku vymyslel jako oslavu festival, na který sezval skupiny různým způsobem spřízněné se Žalmanem.

Přes původní předpovědi počasí vyšlo na jedničku, slunečné odpoledne přilákalo dostatečný počet návštěvníků. Ti měli možnost kromě poslechu písniček také zdarma vyzkoušet třeba jízdu na koni, ti mladší i trampolínu a různé hry pro děti.

Na všechny číhala též záludná soutěž Poznej písničku dle vědecké definice, kde složitý odborně znějící popis skrýval známé i méně známé písně skupiny Žalman a Spol. Vítězka soutěže si odnesla čerstvě pokřtěné CD kapely Žalman a hosté Budějky.

Co v rámci festivalu zaznělo? Už zahájení trojice moderátorů Honza Brož, Jindřiška Brožová a Petr Novotný (členů Žalmanova Spolu) Vítejte na 23. sjezdu 1. historického fanklubu kapely Žalman a Spol dávalo tušit, že žádné nudné prostoje při zvučení kapel nečekají.

Úvodem hrála pardubická kapela Marien, jejíž vedoucí Víťa Troníček skládá zasněné folkové melodie a navíc ještě pracuje v pardubickém rozhlase. Po ní nastoupila "nejmladší" kapela festivalu Žalman a hosté - formace vzniklá před rokem a půl ze zkušených muzikantů. Právě dotočené CD Budějky jim pokřtil Jiří Kutiš z Chalupy na Bělici.

Následovaly služebně nejmladší brněnské Pocity, po nich Devítka, mnohdy dosud prezentovaná jako pražská, ač hlavní protagonisté se dávno přestěhovali do jižních Čech. Ta také pokřtila nové CD a navíc překvapila diváky originálním předvedením své známé písně Holka od koní.

Passage se z dua vyvinulo v šestičlennou kapelu a získávají si jméno na festivalech. Závěrem pochopitelně zahráli Žalman a Spol a naladili diváky k dalšímu zpívání u ohně, které končilo až s ranním kuropěním.

Jelikož ohlas mezi všemi účastníky byl veskrze kladný, pořadatelé už plánují další ročník, přijeďte se v červnu 2012 podívat do Kališť.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků