Hlavní obsah
Benefiční série workshopů Magie dobrého života startuje v Plzni 27. září. Foto: Sociální klinika

Sociální klinika v Plzni pomáhá lidem, kteří potřebují psychoterapii, ale nemohou si ji dovolit

Lidé, kteří se dostali do složité životní situace, nutně potřebují psychoterapeutickou pomoc, ale nemohou si ji z finančních důvodů dovolit – to jsou klienti plzeňské pobočky Sociální kliniky. Bez nároku na honorář jim pomáhají zkušení terapeuti.

Benefiční série workshopů Magie dobrého života startuje v Plzni 27. září. Foto: Sociální klinika
Sociální klinika v Plzni pomáhá lidem, kteří potřebují psychoterapii, ale nemohou si ji dovolit

„Sociální klinika v Plzni se otevřela v listopadu loňského roku. Působí v ní šest terapeutů. Každý z nich má několik klientů z celého Plzeňského kraje, kterým se věnuje ve svém volném čase a bez nároku na honorář,“ vysvětluje koordinátorka Sociální kliniky v Plzni Barbora Sládeková.

Nejčastěji pracují terapeuti s lidmi, kteří procházejí velkou životní krizí, mají problémy ve vztazích anebo jsou nespokojení se svým životem a nevědí, jak ho změnit a zlepšit.

„Častým tématem také bývají pocity osamělosti nebo strachu, úzkost či nespavost. Lidem s podobnými potížemi velmi účinně pomáhají terapie. Terapeutů, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, je ale málo, a tak bývají čekací lhůty nepřiměřeně dlouhé. Služby soukromých terapeutů si zase nemůže dovolit každý,“ vysvětluje terapeutka Monika Farkašová.

Každý zájemce o služby musí vyplnit dotazník na webu Sociální kliniky. Pokud se mu terapie dokážou pomoci, může absolvovat až 12 sezení, tedy terapii trvající šest až devět měsíců. 

MDŽ začne v září

Sociální klinika pořádá druhý ročník série benefičních workshopů pod názvem Magie dobrého života. Tři kurzy se vůbec poprvé odehrají v Plzni a povedou je zkušení terapeuti. Zakoupením vstupenky na workshop účastníci zároveň podpoří Sociální kliniku. Vybranou částku navíc ještě znásobí partner sbírky, Nadační fond pomoci Karla Janečka, zlatým řezem, tedy koeficientem 1,618.

Návštěvníci dostanou možnost vyzkoušet si arteterapii, seznámí se s principem biosyntézy a pomocí různých technik budou za pomoci lektorů hledat řešení, jak žít v souladu se sebou samými nebo jak překonat těžkosti v rodinných vztazích.

První workshop se v Plzni odehraje 27. září a je určený především odborníkům, kteří pracují s dětmi od tří do jedenácti let. 19. října pak čeká zájemce ochutnávka arteterapie a 15. listopadu bude následovat třetí workshop především pro ženy - budou zkoumat, jakým výzvám čelí při péči o děti a zkusí odpovědět na otázku, co znamená být v této fázi života ženou. 

Zájemci se mohou na workshopy přihlásit na webových stránkách Sociální kliniky. Vstupné je vlastně darem a účastníci se sami rozhodnou, jakou částkou klinice přispějí. „Vycházíme z běžné platby za terapii na západě Čech, která začíná na sedmi stech korun. Při rezervaci míst na jednotlivých kurzech si zájemci sami vyberou, zda chtějí darovat jednu, dvě nebo tři terapie lidem, kteří si je nemůžou dovolit,” upřesňuje Barbora Sládeková a doplňuje, že také lektoři své honoráře věnují Sociální klinice.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků