Skvělý dvojzávod v orientačním běhu připravili zlínští pořadatelé v Otrokovicích

Novinky, Josef Zajíc

V sobotu 14. dubna zorganizovali pořadatelé Sportovního klubu orientačních sportů Zlín skvělý dvojzávod v jeden den v Otrokovicích - místní část Baťov. Shromaždiště zvolili hlavní organizátoři Tomáš Podmolík, Petr Pernička, Jan Šidlo a Tomáš Slováček v areálu Kynologického klubu Otrokovice.

Otrokovice 15.4.2018 Závod v orientační sportu: Dopoledne sprint - cesta na start 14.4.2018 Otrokovice - Baťov.

Sportovní klub orientačních sportů Zlín je jedním z nejstarších sportovních klubů v České republice. Byl založen v roce 1966 a předtím aktivní orientační běžci byli dlouho součástí oddílu turistiky. Zorganizovali v roce 1950 první závod Pohár města Zlína. V současné době v oddíle pracuje, soutěží, organizuje a trénuje 250 členů.

Jako shromaždiště pro dvě oblasti orientačních sportů Valašská oblast a oblast Moravskoslezského kraje vybrali hlavní organizátoři areál Kynologického klubu Otrokovice, který bezprostředně sousedí s řekou Moravou a s terénem, který byl připraven pro dva žebříčkové klasifikační závody.

V sobotu 14. dubna v 10.30 hodin se podle mapy Tresný 2018 v měřítku 1:4000  běžel závod v lesním sprintu. Tratě, které připravil Jan Šidlo, byly dlouhé od 800 m v kategoriích D 10 (dívky) a H 10 (chlapci) po nejdelší trať u hlavních kategorií D21 - 1,4 km a H 21 1,8 km.

Trať vedla v náročném kopcovitém terénu se skalkami, prohlubněmi a v dost neprostupném lesním porostu. Na trať vyběhlo 456 závodníků.

Výsledky hlavních kategorií:

D 21 - 1,4 km - 65 metrů převýšení - 11 kontrol:

1. Iva Kavánková, SKOB Zlín 14:54, 2. Jitka Jeřábková, SKOB Zlín 16:37, 3. Tereza Bialožytová, SK Praha 17:59

H 21 - 1,8 km - 80 metrů převýšení - 16 kontrol:

1. Michal Smola, SKOB Zlín, 14:58, 2. Roman Zbranek, DSKOB Zlín 15:01, 3. Jiří Zelinka, o- mikron 17:29.

Odpoledne za pokračujícího velmi pěkného, teplého počasí vyběhlo na start krátké trati 426 závodníků.

Závod připravil Tomáš Slováček na mapě Baťov 2018 tentokrát v měřítku 1:10 000. Opět se běželo v náročném terénu. Start byl od shromaždiště vzdálen 500 m, cíl byl na stejném místě jako v dopoledním lesním sprintu. Délky tratí se pohybovaly od 1,8 v kategoriích DH 10 až po kategorie D 21- 3,5 km, H 21 - 4,1 km.

Terén byl kopcovitý, náročný, místy, především v konci závodu, s nepřehledným a zarostlým porostem. Přesto se všichni "popasovali" s náročností trati s přehledem.

Pořadatelé zvládli vše, náročnou mapu, tratě, přesnost umístění kontrol, ale také připravili pro závodníky velmi dobré zázemí. Parkování bylo téměř v centru závodu, nechybělo občerstvení a dobrá nálada. V 16.00 pořadatelé vyhlásili výsledky:

Výsledky v hlavních kategoriích krátké tratě:

D 21 - 3,5 km - 160 metrů převýšení - 16 kontrol:

1. Lucie Staňková, Magnus Orienteering 43:20, 2. Pavla Rychlá, KOS TJ Krnov 16:15, 3. Barbora Vavrysová, TJ Slovan Luhačovice 50:09

H 21 - 4,1 km - 190 převýšení - 24 kontrol:

1. Pavel Rychlý, KOS TJ Lokomotiva Krnov 38:02, 2. Vojtěch Dvorský, KOB Směr Kroměříž 40:02, 3. Josef Hubáček, Slovan Luhačovice 42:03