Hlavní obsah
Republiková předpremiéra filmu Toman - 15. října v Dobrušce. Foto: Toman - film (archiv)

Republiková předpremiéra filmu Toman ozdobí Dobrušskou filmovou klapku

Třídenní filmový dýchánek nazvaný Dobrušská filmová klapka, který se uskuteční ve dnech 14. až 16. září, má v programu několik výjimečných bodů. Bezesporu mezi ně patří republiková předpremiéra velice očekávaného filmu Toman, které bude osobně přítomen režisér a producent Ondřej Trojan.

Republiková předpremiéra filmu Toman - 15. října v Dobrušce. Foto: Toman - film (archiv)
Republiková předpremiéra filmu Toman ozdobí Dobrušskou filmovou klapku

Účastnící Dobrušské filmové klapky tak dostanou exkluzivní možnost být mezi prvními, kdo film Toman zhlédne, navíc v ojedinělé společnosti režiséra a producenta Ondřeje Trojana, který v sobotu 15. září ve 20 hodin doprovodí předpremiérové uvedení filmu svými postřehy.

Filmové drama Toman oficiálně vstoupí do kin 4. října. Jedná se o neuvěřitelný, ale pravdivý příběh šéfa naší poválečné zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana, v němž svěřil režisér hlavní roli Jiřímu Macháčkovi. V rolích žen, které provázely jeho vzestup a pád, se představí Kateřina Winterová, Kristýna Boková a Táňa Pauhofová, politickou garnituru té doby ztvárnili Stanislav Majer, Roman Luknár, Marek Taclík, Miroslav Táborský, Jaromír Dulava, Václav Neužil, Radek Holub, Pavel Liška, Marian Mitaš, Petr Vaněk a mnozí další.

Podle autorů filmu, není příběh Zdeňka Tomana jen věrohodným vykreslením toho, co se v Československu dělo v chaotickém a málo zmapovaném poválečném období tzv. třetí republiky v letech 1945 - 48. Je to současně drama o tom, co doba a okolnosti, příležitost, touha po moci a nenasytnost dělají s charakterem člověka. Na pozadí historických událostí a postav v něm vystupuje do popředí lidský rozměr, příběh Tomanovy rodiny, jeho ženy Pesly, sestry Aurélie i syna Ivana.

„Toman nebyl politik v pravém slova smyslu, byl to hlavně kšeftař. Obchodoval se vším a s každým. Kšeftoval například s říšskými markami, pašoval a prodával za valuty zboží v Londýně, prodával židovským uprchlíkům možnost dostat se přes Československo z východní Evropy na západ a dál do Palestiny,“ popisuje Ondřej Trojan, jak plnil poválečný šéf zahraniční rozvědky svůj hlavní úkol - sehnat peníze na financování komunistické strany a její cesty k uchvácení moci.

Za svou kariéru, která byla strmá a krátká, nahromadil Toman ale především obrovský majetek pro sebe. Kromě toho si od počátku svého působení na vnitru vedl na každého ze spolupracovníků složky. Všichni ho potřebovali, protože Toman uměl zařídit cokoli – sehnat peníze, auto, odstavit člověka nebo otevřít hranice, ale taky se ho báli. Věděl na každého něco a uměl to použít. Bylo tak jen otázkou času, kdy bude muset zmizet…

Režisér a producent Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý politický thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví.

„Je pro mne fascinující, zabývat se touto dobou, o které se tak málo mluví a která zásadním způsobem ovlivnila naše životy až do dnešních dnů. Koneckonců mnoho potomků těch, co se dostali v poválečných letech přes mrtvoly nahoru, působilo v různých tajných i veřejných strukturách až do roku 1989 a nemálo z nich, bohužel, dodnes. Metody, které si osvojili od svých předků, praktikují v naší politice, bohužel, také dodnes,“ řekl k volbě tématu svého čtvrtého celovečerního filmu režisér a producent Trojan, čímž vystavil tu nejlákavější pozvánku do kin.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků