Hlavní obsah

Rekordní dobročinná burza, firmy věnovaly neziskovkám 436 000 korun

Novinky, Michal Chlumský

Pardubice se proměňují v město filantropů. Popáté se zde konala dobročinná Burza filantropie, na které se setkávají zástupci neziskových organizací, firem a veřejné správy. Neziskovky prezentují projekty a donátoři je v případě zaujetí podpoří svými dary.

Foto: Marta Lindušková

Donátoři Burzy filantropie a obdarované neziskové organizace

Článek

Letošní Burza filantropie byla rekordní ve všech směrech – zúčastnilo se jí 15 donátorů, předali šeky v celkové hodnotě 436 000 Kč, obdarováno bylo 12 neziskových organizací.

Burzu filantropie pořádá pátým rokem Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj, za podpory Krajské hospodářské komory. Její výsledky a přínosy Burzy filantropie zhodnotil jeden z donátorů - radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola:

„Mám radost, že se rozšířila rodina donátorů. Svými zvídavými dotazy burzu oživili a neziskovky si musely potřebnost projektů obhájit. Díky tomu jsme se dopracovali k rekordní částce v pětileté historii burzy. Jak už to na Burze filantropie bývá, vzájemné poznání přinese další společné veřejně prospěšné aktivity firem a neziskových organizací,” uvedl.

A jak konkrétně peníze z Burzy filantropie pomohou? Spolek Apolenka bude moci nakoupit nové pomůcky pro provoz hiporehabilitace – léčebné terapie s koňmi. Projekt zaujal donátory natolik, že Apolence poskytli 104 000 korun.

Odměnu za svoje snažení dostali i nadšenci z Pardubického spolku historie železniční dopravy, kteří díky podpoře na burze dokončí opravu motorového vlaku, ten poté bude vystaven v železničním muzeu v Rosicích nad Labem.

Projekt Salesiánského klubu mládeže - CENTRUM DON BOSCO si donátory naprosto získal. Věnovali mu největší částku dne – 110 000 Kč. Salesiáni pomohou mladým ženám, které vyrůstaly v dětských domovech a nyní mají vlastní rodinu. Během setkávání budou mladé matky sdílet své pocity a životní útrapy ve skupině žen s podobnými osudy.

Přízeň získala také Skutečně zdravá škola na Pardubicku, která zlepší stravování na základních školách. Jejich idea není založena pouze na zdravém jídle, ale také na vaření z produktů místních výrobců a farmářů.

Donátoři mysleli i na seniory, díky jejich podpoře bude moci pořídit Pardubický klub pro seniory nový vozík na vycházky po okolí.

A pomoc se dostala také k lidem s duševním onemocněním. Projekt organizace Péče o duševní zdraví, zvelebí byty, v nichž se duševně nemocní připravují na svůj samostatný život po ukončení léčby.

Podporu získaly také projekty organizací CEDR Pardubice, Charita Přelouč, Křižovatka handicap centrum, DaR – centrum pro dítě a rodinu, Česká abilympijská asociace a ROSKA, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou.

„Myšlenka pomoci potřebným na Burze filantropie je stále více doceňována, o tom svědčí zájem donátorů i dalších podporovatelů. Úspěchy sklízí i v zahraničí, letos byla Burza filantropie oceněna jako 3. nejlepší sociální inovace v mezinárodní soutěži SozialMarie. Burza je krásnou ukázkou jak lze elegantně a efektivně pomáhat tam, kde je potřeba,“ zamýšlí se Miluše Horská, senátorka za Pardubicko a Chlumecko, která je také místopředsedkyní pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Všichni, kdo se již těší na příští Burzu filantropie, nemusí čekat příliš dlouho. Další burza proběhne 22. června od 13:00 ve Spolkovém domě v Chrudimi. Svým potleskem může přijít podpořit neziskovky v jejich snažení opravdu každý.

Reklama

Výběr článků

Načítám