Hlavní obsah
Horal se z chátrajícího rekreačního střediska proměnil v jeden z nejmodernějších hotelů v Beskydech. Foto: archiv Valachy

Přeměna zbrojováckého střediska v turistický cíl přinesla 52 pracovních míst

Turistický resort Valachy ukončil rozsáhlou modernizaci jednoho z trojice svých hotelů ve Velkých Karlovicích – Horalu. Komplex s termálními bazény, golfovým hřištěm, wellness centrem, vlastní sjezdovkou a dalšími službami se tak zařadil mezi nejmodernější turistické destinace na Moravě.

Horal se z chátrajícího rekreačního střediska proměnil v jeden z nejmodernějších hotelů v Beskydech. Foto: archiv Valachy
Přeměna zbrojováckého střediska v turistický cíl přinesla 52 pracovních míst

Výstavba areálu navíc v této části Valašska, které patří k oblastem s nejvyšší nezaměstnaností ve Zlínském kraji, pomohla k vytvoření nových pracovních míst. „Od roku 2006 do konce července 2011 se zvýšil počet zaměstnanců Horalu z 18 na 70. Většinou zaměstnáváme lidi z regionu,“ uvedl ředitel hotelových provozů resortu Valachy Tomáš Blabla.

Hotel Horal provozuje společnost HP TRONIC, podnikající od roku 1990 v obchodu se spotřební elektronikou a domácími spotřebiči. Zakladatel skupiny HP TRONIC Milan Hradil v roce 1996 koupil tehdy chátrající a opuštěné rekreační středisko Zbrojovky Vsetín jako svou první investici v cestovním ruchu. Brzy poté přikoupil a začal provozovat ještě dva karlovické hotely, dnes známé jako Lanterna a Galik. Všechny tři tvoří turistický resort Valachy, pod jehož hlavičku náleží ještě karlovický Ski areál Razula.

Samotný Horal nejprve v polovině 90. let prošel základní rekonstrukcí. V roce 2006 začala jeho zásadní přeměna, která si dosud vyžádala 336 milionů korun. V hotelu nejprve v roce 2006 přibylo relaxační centrum Wellness Horal. V roce 2008 ke třem ubytovacím rezidencím přibyla čtvrtá, čtyřhvězdičková rezidence E s 36 lůžky.

Loni bylo otevřeno veřejné devítijamkové golfové hřiště a parkovací dům a letos v srpnu byla ukončena poslední fáze - Sportovně relaxační centrum s termálními bazény, kardio fitness a multifunkčním hřištěm. U hotelu byla také letos vybudována slunící terasa a rozšířil se saunový svět o další saunu, odpočívárnu, venkovní ochlazovací bazén a venkovní whirlpool.

Horal je dnes jedním z mála zařízení, které (díky trojici vnitřních bazénů se slanou vodou vyhřívanou na 36°C) nabízí v Beskydech možnost celoročního koupání pro veřejnost. Jako jeden z mála na Moravě zaměstnává maséry z Thajska a Srí Lanky a patří mezi první u nás, který rozšířil služby wellness centra o saunovací ceremoniály.

Oblast Horního Vsacka, kam Velké Karlovice patří, celkově prošla v poslední době velkým rozmachem i díky dalším investicím – mj. do modernizace ski areálů a stavby koupališť či cyklostezky Bečva. "Nové služby pomáhají zvýšit zaměstnanost a přilákat víc turistů, z čehož mají prospěch místní lidé i celý kraj. Hotel Horal je toho ukázkovým příkladem,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast cestovního ruchu Jindřich Ondruš. 

Turistický resort Valachy patří počtem 313 lůžek k největším ubytovatelům v Beskydech. Příliv ubytovaných hostů má nezanedbatelný ekonomický přínos pro obec Velké Karlovice. Jen v roce 2010 hotely „přinesly“ ze získaných rekreačních poplatků do pokladny obce 392 tisíc korun. Za první pololetí roku 2011 to již bylo 211 tisíc korun. Hotely turistického resortu Valachy zaměstnávají 166 lidí. Od roku 2006, kdy se začalo investovat do rozvoje hotelů, jejich počet vzrostl o 100.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků