Hlavní obsah
Starosta Přehvozdí Václav Bažant předal v sobotu do užívání občanům dva nové obecní rybníky. Lidé pro ně v anketě vybrali názvy Pramenitý a Jasanový. Foto: Eliška Paulová

Přehvozdí má nové rybníky, Pramenitý a Jasanový

Dva nové obecní rybníky předal v sobotu 11. května do užívání občanům starosta Přehvozdí na Kolínsku Václav Bažant. Pokřtil je Pramenitý a Jasanový, jména vybrali obyvatelé obce v anketě probíhající od začátku května.

Starosta Přehvozdí Václav Bažant předal v sobotu do užívání občanům dva nové obecní rybníky. Lidé pro ně v anketě vybrali názvy Pramenitý a Jasanový. Foto: Eliška Paulová
Přehvozdí má nové rybníky, Pramenitý a Jasanový

Rybníky mají celkovou plochu 0,6 hektaru. Byly vybudovány nákladem 4 475 412 korun. Většinu - 3 575 000 Kč - pokryla dotace ze státního rozpočtu prostřednictvím programu Ministerstva zemědělství.

„Byl to logický krok v době, kdy nás stále více ohrožuje sucho a každá kapka vody, která hned neodteče a podaří se ji zadržet v krajině, nám může pomoci se suchem bojovat,“ vysvětluje Václav Bažant.

Rybníky budou sloužit k rekreaci, jako napajedla pro volně žijící zvěř i k zavlažování obecní zeleně. Podle plánu by se měly stát i rybářským revírem.

„Nabídli jsme lidem několik názvů, které vycházejí z místopisu, vyzvali jsme je, aby předkládali také vlastní návrhy,“ říká organizátorka ankety Renata Reihserová.

Střeží je vila

Rybníky napájí pramen, který vyvěrá v lese nad nimi. V minulosti sloužil k zásobování nedalekých kasáren pitnou vodou, proto jeden z rybníků dostal jméno Pramenitý. Založeny byly v části lesa, která je v mapách zanesena jako Na Jasanech. Tyto krásné stromy tvoří významnou část okolních porostů, název Jasanový byl tedy logickou volbou při pojmenování druhého z nich.

Střeží jej socha víly Jasanky, kterou ze dřeva jednoho z těchto stromů ve svém volném čase vyřezal místní rodák Radomír Vosecký. „Zabralo mi to zhruba pět dnů, dřevo jsem nahrubo opracoval řetězovou pilou, zbytek vytvaroval dlátem,“ popisuje skromně.

Sobotní slavnost u rybníků doprovázel bohatý program určený především pro děti. Lví podíl na jeho přípravě měla Alena Rudolfová z kulturní komise zastupitelstva obce. Malí obyvatelé Přehvozdí si vyrobili lodičky z kůry, které obsadily hladinu Jasanového rybníka. Do vody Pramenitého pak děti vypustily „zlaté rybky“, tedy plůdek lína obecného.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků