Hlavní obsah
Fotografie z obalu "live" alba Helena! Helena! Helena!, které přineslo zkrácený záznam show Helena 71 gala. Foto: Supraphon

Před 45 lety předvedla Helena Vondráčková svou první samostatnou koncertní show

Zatímco 15. července proběhne v pražském Divadle Broadway „narozeninový“ koncert Heleny Vondráčkové, na letošek připadne ještě jedno zajímavé výročí. Je to pětačtyřicet let, co zpěvačka uvedla svou první samostatnou show. Koncertní program se jmenoval Helena 71 gala.

Fotografie z obalu "live" alba Helena! Helena! Helena!, které přineslo zkrácený záznam show Helena 71 gala. Foto: Supraphon
Před 45 lety předvedla Helena Vondráčková svou první samostatnou koncertní show

Premiéra proběhla 24. února 1971 v pražské Lucerně a byl to pořad, v němž se Helena Vondráčková poprvé představila na jevišti jako sólová zpěvačka. Završila tím roční období, kdy spolu s Václavem Neckářem přešlapovali na místě a čekali na Martu Kubišovou, kterou zpočátku roku 1970 postihl zákaz veřejného vystupování. Teprve když jim Kubišová napsala dopis, ať pokračují dál a bez ní, se začali postupně vracet k práci.  

I když jim bylo tenkrát doporučováno, že by měli vystupovat spolu, případně se dělit o kapelu, která původně doprovázela Golden Kids, oba se nakonec rozhodli pro sólovou dráhu. Václav Neckář brzo postavil kapelu Bacily, Helena Vondráčková nastudovala svou první show s big bandem řízeným Bohuslavem Ondráčkem. Ve skutečnosti šlo o Orchestr Golden Kids, leč tento název byl už v postupující normalizaci tabu.

Program Helena 71 gala otevíralo několik písniček vokálního dua SoHo, které tvořili členové orchestru Miloš Svoboda a Petr Hejduk (o něco později se uplatnil ve skupině Olympic). Teprve po těchto „předskokanech“ přicházela na scénu Helena Vondráčková.

Měla za sebou dívčí vokální kvarteto Jezinky (tehdy v něm zpívala i Dana Vlková, polovina později známého pěveckého dua Kamelie) a nabídla jednak náročné písně z prvního studiového alba Ostrov Heleny Vondráčkové (Můžeš zůstat, můžeš jít, Pochval strom za zelený listí, Jsem Bůh i Ďábel, Ostrovy pokladů), jednak novinky s hitovými ambicemi (Horoskop, První krásný den, Miláčku, Fanfán, Proč mě nikdo nemá rád, Za mléčnou dráhou, Admirál, Bim-bum, rána), ale i písně jako Aquaurius, Ráj, Sním a Mám ráda.

A samozřejmě nechyběla ani směs těch úplně prvních hitů (Červená řeka / Pátá / Vzdálený hlas / Utíkej / Chytila jsem na pasece motýlka / Všechno už je pryč, už je ráno / Růže kvetou dál / Cink-cink / To se nikdo nedoví / Tvá malá Jane / Strejček Charlie / Bonbón).

První velká show Heleny Vondráčkové měla zasloužený úspěch – teprve čtyřiadvacetiletá zpěvačka zazářila v hitovém i náročném repertoáru, svůj program si sama moderovala, ale byly tu ještě další „premiéry“: v písni Miláčku si prvně zastepovala, na klavíru si „střihla“ Chopina, ale především překvapila svou muzikálností, vysokou hudebností a záviděníhodnou profesionalitou.

Kritika tehdy napsala, že je naší první zpěvačkou, která povýšila statické zpívání na hodnotnou podívanou, během které zpívá, tancuje, stepuje, moderuje, hraje na hudební nástroje a přitom bezprostředně komunikuje s publikem.

Zkrácený záznam koncertní show Helena 71 gala ostatně přináší zpěvaččino supraphonské album Helena! Helena! Helena!, které se natáčelo v červnu 1971 za účasti diváků a které vyšlo, tehdy ještě na vinylu, v roce 1972. V roce 2000 se album objevilo i na CD jako pátý titul řady Kolekce Heleny Vondráčkové.

S big bandem řízeným Bohuslavem Ondráčkem vystupovala Helena Vondráčková přibližně rok, potom měla za zády kapelu, kterou sestavil Luděk Švábenský a se kterou podnikla koncem roku 1972 první velké sovětské a japonské turné. Švábenský byl kapelníkem i skupiny Strýci, která Helenu Vondráčkovou doprovázela v letech 1973 – 1979 v tuzemsku i leckde po světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků