Hlavní obsah
Webkamera sleduje hnízdiště rybáků obecných na plovoucím betonovém ostrůvku. Foto: Jiří Šafránek

Přátelé rybáků zprovoznili webkameru na umělém plovoucím ostrůvku

V areálu společnosti Českomoravský štěrk, a. s. se ve čtvrtek 9. června sešli ornitologové, ochránci přírody se zástupci společností, které těží štěrkopísek a zároveň vytvářejí umělá hnízdiště pro chráněné rybáky. Prostě všichni, které spojuje projekt na ochranu rybáků.

Webkamera sleduje hnízdiště rybáků obecných na plovoucím betonovém ostrůvku. Foto: Jiří Šafránek
Přátelé rybáků zprovoznili webkameru na umělém plovoucím ostrůvku

Seminář nazvaný Těžba štěrkopísku na území NATURA 2000 pořádala společnost Českomoravský štěrk, a. s., město Tovačov, Česká společnost ornitologická a její středomoravská pobočka - Moravský ornitologický spolek, která stála u zrodu projektu, který byl zahájen v roce 2007 spuštěním prvních tří umělých ostrůvků na hladinu štěrkopískovny u Troubek na Přerovsku.

Od té doby se na hladinách štěrkopískoven v Tovačově a v Hulíně objevily i betonové plovoucí ostrůvky pro rybáky. Díky nim postupně vzrostla početnost rybáků na střední Moravě z jednoho páru na 65 párů v roce 2015.

V loňském roce se flotila umělých plovoucí ostrůvky rozrostla o dalších 7 kusů a několik je jich umístěno i na štěrkopískovnách společnosti CEMEX Sand ve východních Čechách.

Projekt Hnízdní ostrůvky pro rybáka obecného je od loňského roku spolufinancován Evropskou unií — Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkem jde o 24 betonových hnízdních ostrůvků pro rybáky obecné.

Přátelé rybáků, jak si říkají lidé i společnosti, kteří jsou do projektu zapojeni, se sešli v Tovačově, aby si vyměnili zkušenosti a probrali nové nápady, jak vylepšit podmínky pro hnízdění rybáků. Novinkou v projektu je i zprovoznění webkamery, která je umístěna na jednom z plovoucích ostrůvků a díky níž může veřejnost sledovat dění na hnízdišti rybáků.

Rybák obecný snáší 2 až 4 vajíčka, na nichž sedí střídavě oba ptáci po dobu 21 až 22 dnů. V těchto dnech jsou již na ostrůvcích desítky mláďat rybáků a také hnízda s vejci u párů, které zahnízdily později. Mláďata jsou živena drobnými rybkami a vodním hmyzem.

Po 22 až 28 dnech budou mláďata schopna letu a začnou se určit lovit. Rybáci od nás odlétají koncem srpna na svá zimoviště v jižní Africe, která leží asi 9000 km od Tovačova. Odtud se k nám vrátí koncem dubna a začátkem května příštího roku. Rybáci obecní se dožívají až devíti let.

Projekt na podporu hnízdění rybáků obecných je příkladem úspěšné a dlouhodobé spolupráce těžařských společností a ornitologů – ochránců ptáků a přírody. Každoročně jej využívají desítky hnízdících párů rybáků obecných.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků