Hlavní obsah
Foto: Alena Jandlová

Poličská muzejní noc i letos nabídne neobyčejné zážitky

Blíží se první červnová sobota a jako každý rok i letos je to čas pro poličskou muzejní noc - čili Čas pro neobyčejné zážitky. A bude to opravdu nabitý večer, do akce se zapojí 21 organizací s bohatým program pro malé i velké poutníky.

Foto: Alena Jandlová
Poličská muzejní noc i letos nabídne neobyčejné zážitky

Poličské organizace a instituce připravily i letos pro návštěvníky bohatý program, v jehož průběhu si každý přijde na své. V muzeu budou celý večer zpřístupněny expozice centra.

V expozici Historie města Poličky se můžete odívat do historických kostýmů, zastřílet z laserové zbraně nebo si postavit město. Mimo jiné vám představíme novou publikaci PhDr. Davida Junka ve spolupráci s muzejní etnografkou Klasicistní vrata v Poličce v kresbách Stanislavy Cafourkové. Uvidíte, jak a z jakých podkladů kresby vznikají.

V expozici Sklářství na Horácku uvidíte techniku zdobení skla - gravírování přímo z rukou sklářky Hanny Tumové a kdo bude mít zájem, může si sám vyzkoušet. Ve Třídě B. Martinů se vrátíte do dob svých dědů, usednete do školních škamen, kde si můžete vyzkoušet krasopis, psaní na břidlicovou tabulku - a mimochodem, už jste někdy klečeli na hrachu?

V expozici Barevný svět B. Martinů si prohlédnete scénické návrhy k operám B. Martinů a budete se moci vyfotit u originálních kulis z baletu Kuchyňská revue. V AV sále se dozvíte, kdo a co je Spolek NÁŠ MARTINŮ a co všechno pro poličské posluchače dělá. Ve vestibulu napište svůj příspěvek do knihy Polička – aneb 555 věcí, které na ní máme rádi.

Nezapomněli jsme ani na milovníky výšek – otevřena bude opět i Rodná světnička B. Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, kde vás po vystoupání 194 schodů čeká výhled na noční, zářící a zábavou a smíchem pulsující město.

Celý večer se ponese ve znamení nadmořské výšky města, tedy 555 m. n. m., a svoje aktivity tomu přizpůsobily a některé ze zapojených organizací. Mateřská škola na Palackého náměstí si připravila výstavu prací dětí inspirovaná tématem „555“ a tanec v moderním duchu 555. Návštěvníci LadyFitness si budou moci mimo jiné vyzkoušet, jak dlouho by jim trvalo dát 555 m na kole, chůzí, během či na veslech.

A pokud ani po tomto výkonu nebudou unaveni, mohou procestovat celý svět a to nejprve ve středisku volného času Mozaika, kde bude plno her a kvízů spojený s výstavou výtvarných prací dětí ze ZK. Čekají vás japonské workshopy, bubnování s indiány, thajské tanečky, dětská jazzová kapela, jídla z celého světa… Centrum Pontopolis chystá pouliční koncert a ochutnávku  tradičních jídel z různých zemí světa (Sýrie, Polsko, Vietnam...), pletení copánků a jiné "multi-kulti".

Umělecká škola Bohuslava Martinů předvede hru Broučci - vystoupení žáků ZUŠ ve volném zpracování pedagogů hudebního oboru ZUŠ na motivy knihy J. Karafiáta. Ke zhlédnutí bude i výstava výtvarného oboru ZUŠ.

A jak probíhaly oslavy výročí založení města v loňském roce? Dozvíte se při návštěvě Tylova domu, kde se po celý večer bude promítat filmové zpracování oslav - Polička 1265 – 2015  - 750 let od založení města králem Přemyslem Otakarem II.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků