Hlavní obsah
Ilustrační foto - koncert Plzeňské filharmonie Umělec a totalita z roku 2015. Foto: Kryštof Novotný

Plzeň se tvůrčím způsobem ohlédne za Únorem 1948

Tvůrčí ohlédnutí za Únorem 1948 aneb Čelem k masám? Tak se jmenuje hudebně-literární pořad Plzeňské filharmonie proložený publicistickými vstupy pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů. Odehraje se 27. února v budově Fakulty designu a umění, kterou instalace studentů promění v působivé memento.

Ilustrační foto - koncert Plzeňské filharmonie Umělec a totalita z roku 2015. Foto: Kryštof Novotný
Plzeň se tvůrčím způsobem ohlédne za Únorem 1948

Hudebně-literární pořad se v rámci stého výročí vzniku republiky ohlédne za přelomovým obdobím, kdy byl konstituován mocenský monopol KSČ. Jeho vlivu, ideologii a propagandě podlehl alespoň na čas nejeden z autorů klasické hudby. Budovatelské skladby zazní v porovnání s nejlepšími kompozicemi té doby. Celý večer bude živě přenášet Český rozhlas Vltava. 

Posluchači uslyší například skladby Radima Drejsla, Jana Seidla nebo Václava Dobiáše. A dále, jako protiklad, kompozice významných českých autorů té doby, kterými byli kupříkladu Miloslav Kabeláč, Klement Slavický a v neposlední řadě Bohuslav Martinů. 

„Toto výročí není určeno k oslavám, ale jde o historický milník, který je potřeba zmínit a připomenout,” říká Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie. 

Večer Tvůrčí ohlédnutí za Únorem 1948 orámují a protknou vstupy seznamující posluchače s podstatnými fakty vázanými k inkriminovanému období. Přednášet budou pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů. 

„Akce navazuje na skvělou spolupráci s plzeňskými kolegy před dvěma lety. Teď, v roce osmičkových výročí, ta spolupráce bude dokonce dvojnásobná, protože další velký projekt chystáme na podzim k připomenutí mnichovské dohody. Musím zdůraznit, že podobná setkání, při kterých symfonické těleso připraví speciální dramaturgii a vznikne koncert proložený publicistickými vstupy a doplněný výtvarnou stylizací, jsou u nás naprostá rarita. Zejména když se jedná o citlivé politické téma! Obdivuji, že v Plzni se toho nezalekli, a naopak to energicky podporují,” uvedl Zdeněk Hazdra, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Budovu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, kde se bude hudebně-literární pořad odehrávat, promění instalace studentů v jedinečné a působivé memento. Hudební produkci rozzáří světelná instalace Jana Morávka a Lukáše Kellnera provozujících na FDULS studio Multilab.  

„Je zcela určitě dobré, připomínat si i neslavná období minulosti. Únor 1948 je dokonalým příkladem toho, jak rychle je možné ztratit čerstvě nabytou svobodu,” uvádí profesor Jiří Beránek, pod jehož vedením jedinečná instalace, zahrnující díla studentů všech ateliérů školy, vzniká. 

Hudebně-literární pořad Tvůrčí ohlédnutí za Únorem 1948 aneb Čelem k masám? je jednou z akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky. Své síly při jeho organizaci spojily město Plzeň a Plzeňský kraj.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků