Hlavní obsah
Zahradní slavnost pištínské mateřské školy. Foto: Petr Pokorný

Pištínská mateřinka se velkou zahradní slavností loučila s malými předškoláky

Smutek i radost, úsměvy i slzy, to vše se střídalo ve středu 20. června v kulise zcela zaplněné zahrady Mateřské školy v Pištíně na Českobudějovicku. Ryze ženský tým zdejší mateřinky zde totiž už podruhé v mladé historii této moderní venkovské školky uspořádal předprázdninovou zahradní slavnost.

Zahradní slavnost pištínské mateřské školy. Foto: Petr Pokorný
Pištínská mateřinka se velkou zahradní slavností loučila s malými předškoláky

Personál MŠ se na ní v přítomnosti rodičů a dalších obyvatel obce rozloučil s dětmi, které v září nastupují do první třídy.

Za obec se s dětmi oficiálně „se vší vážností a pamětními dary“ rozloučil starosta Jaroslav Havel, za školku její ředitelka Kamila Lidralová. Poté již děti společně předvedly všem přítomným své pěvecké a taneční nadání. Obrovský aplaus pak malí umělci sklidili za přednes básně „Naše nová školka“ z ředitelčina autorského pera.

„Když naše školka začínala, obec ta se obávala, copak asi nastane, když počet dětí ustane. Jenže Pištín ten má kliku, přišly v jednom okamžiku holky tuze šikovné a to bylo osudné. Kouzlem v celku jednoduchým naplnily kapacitu, protože nám projevily takhle velké množství citu. Naše školka - to je místo, které hraje barvami, bojujem tu s celým světem společnými silami“. Potlesk nebral konce.

Po závěrečném tanečním čísle odstartovala volná zábava s hudbou a občerstvením. „Zahradní slavnost pořádaná mateřskou školkou je jednou z typických akcí, na nichž se schází celá obec. Dveře na zahradu mateřinky nemá zavřené nikdo. Podobná setkání významně posilují dobré sousedské vztahy, zdravý patriotismus a vynikající komunikaci mezi obyvateli navzájem,“ uvedl starosta obce s více než šesti sty obyvateli, která byla za čilý spolkový život a rozvoj obce loni vyhlášená Vesnicí Jihočeského kraje roku 2017.

Stejně kvalitně jako žije obec celoročně pestrým kulturním životem, funguje i zdejší, ještě novotou vonící“ mateřská škola. „Díky skvělé spolupráci s obcí i všemi místními spolky se nám daří bez problémů naplnit naši kapacitu. Dochází k nám nejen děti z Pištína a jeho místních částí, tedy z Češňovic, Pašic a Zalužic, ale i z dalších obcí v okolí,“ konstatovala ředitelka pištínské mateřinky Kamila Lidralová.

Díky svým aktivitám i poloze „na dosah“ od krajského města Pištín nestárne. Za posledních deset let se počet jeho stálých obyvatel zvýšil o stovku a hlavním cílem obce zůstává i nadále další rozvoj. Investice do budování a modernizace obecní infrastruktury dosáhly v posledních letech několika desítek miliónů korun.

Obec proto nešetřila ani na své mateřince. Její vybudování vyšlo na přibližně osm miliónů korun. Moderní vybavení umožňuje učitelkám aktivně pracovat s dětmi na jejich pozitivním vývoji ve všech oblastech, a to především hravou a laskavou formou. Děti u nás prožívají období před vstupem do školy v téměř rodinném a hlavně přátelském prostředí.

Pištín s více než šesti sty stálými obyvateli leží zhruba v polovině hlavní silniční trasy z Českých Budějovic do Vodňan. Obec patří mezi devět historických vsí oblasti takzvaných Zbudovských Blat a společně se svými místními částmi, Češnovicemi, Pašicemi a Zalužicemi, je držitelem titulu Vesnice Jihočeského kraje roku 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků