Hlavní obsah
Kabelka, skleněné perličky, 1890 – 1900, Čechy, soukromá sbírka Foto: Muzeum skla a bižuterie

Perličkové kabelky v jabloneckém muzeu jsou inspirací pro plesovou sezónu

Hledáte inspiraci pro vánoční dárek nebo plesovou sezónou? Přijďte ji načerpat do jabloneckého Muzea skla a bižuterie na výstavu Perličkové kabelky. Módní doplněk z vás může učinit královnu plesu. Popelky o tom vědí své.

Kabelka, skleněné perličky, 1890 – 1900, Čechy, soukromá sbírka Foto: Muzeum skla a bižuterie
Perličkové kabelky v jabloneckém muzeu jsou inspirací pro plesovou sezónu

Představí se tu od příštího týdne, od pátku 13. do února dalšího roku, kabelky a módní doplňky vyrobené z perliček a perlí ze skla, dřeva i plastických hmot.  Výstava nechává nahlédnout do rozsáhlé muzejní sbírky, z níž byla vybrána téměř tisícovka exponátů. Nejstarší z nich pocházejí z konce 18. století.

„Vystavené předměty pocházejí zejména z Jablonecka, zastoupeny jsou však i mimořádné kousky z jiných koutů celého světa, jako například brazilská kabelka zdobená vonným kořením nebo taštička etiopských domorodců“, řekla kurátorka výstavy Kateřina Hrušková.

K vidění budou historické kabelky s náročnými květinovými vzory, kabelky a tašky z dřevěných nebo plastových perlí, typické pro módu šedesátých let.  Hlavní dominantu výstavy tvoří jedinečný soubor šesti set kabelek a doplňků, které byly vyrobeny v 60.– 80. letech v Zásadě a jejichž design je spojen především se jménem výtvarnice Jarmily Hlavové.

„Jedná se o největší kolekci, která u nás byla doposud vystavena,“ upřesnila Kateřina Hrušková. Zastoupena bude ale i produkce současných českých výrobců a výstavu doplní také dámské společenské šaty s perličkovými aplikacemi.

Výstavu v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou si můžete přijít prohlédnout od 13. prosince až do 16. února příštího roku. V muzejní prodejně je pro zájemce připraven také rozšířený sortiment těchto doplňků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků