Hlavní obsah
Kolesový parník Vltava proplouvá ve středu 6. července 2011 v půl dvanácté dopoledne pod kralupským Masarykovým mostem. Foto: Martin Tlustý

Parník Vltava vyrazil směr Drážďany

Známý pražský kolesový parník Vltava plný českých i zahraničních turistů vyplul do německých Drážďan, kde se jako jediný zahraniční parník zúčastní výročí 175 let od založení Saské paroplavby (175 Jahre Sächsische Dampfschiffahrt).

Kolesový parník Vltava proplouvá ve středu 6. července 2011 v půl dvanácté dopoledne pod kralupským Masarykovým mostem. Foto: Martin Tlustý
Parník Vltava vyrazil směr Drážďany

Kolesový parník Vltava byl spuštěn na vodu v Praze v srpnu 1940. Jeho šířka je 5 metrů, délka 53 metrů, maximální kapacita 200 pasažérů. První zásadní rekonstrukci podstoupil v šedesátých letech, v letech sedmdesátých byla kotelna adaptována na naftový pohon. Zatím poslední rekonstrukce parníku byla završena před dvěma lety, kdy byl tento podle historických fotografií opětovně upraven do podoby, kterou měl v době zahájení provozu v létě 1940.

Parník Vltava, který dnes provozuje Pražská paroplavební společnost, má pro svoji letošní cestu do saské metropole hned dva důvody.

První z nich je letošní 170. výročí první plavby parníku v českých zemích. Ta se uskutečnila 26. května 1841, a to z Obříšství na Mělnicku právě do saských Drážďan. Tehdejší cestující totiž museli cestovat z Prahy vozmo právě do Obříšství, neboť tehdejší Vltava byla mezi Prahou a Mělníkem pro lodě takřka nesplavná. Délka cesty z Obříšství do Drážďan činila 170 km a trvala 12 hod., nazpět proti proudu hodin sedmnáct. Hned šestou jízdu parníku do Drážďan využil koncem června 1841 známý dánský pohádkář Hans Christian Andersen, který se tehdy vracel z Cařihradu. Tento se o své cestě parníkem Bohemia letmo zmiňuje ve svém cestopise Básníkův bazar.

Druhým důvodem pro letošní cestu parníku Vltava do Drážďan je pozvání saských kolegů k velkým oslavám 175 let vzniku Saské paroplavební společnosti. Oslavy potrvají dva dny a pražský kolesový parník Vltava se jich aktivně zúčastní. Poté se opět vydá na dvoudenní zpáteční cestu směr Praha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků