Hlavní obsah
Panenský Týnec, možné místo uložení ostaků Anežky České? Foto: Vratislav Konečný

Panenský Týnec a Dolní Kounice: nejmagičtější místa Čech a Moravy

Záhady a mystéria vždy lákají, v případech obou klášterů to platí mnohonásobně. Podle mnoha měření jsou zde velmi silné geomagnetické body. Citlivější návštěvníci potvrzují účinek pozitivní energie, mají pocit „znovu nabitých baterií".

Panenský Týnec, možné místo uložení ostaků Anežky České? Foto: Vratislav Konečný
Panenský Týnec a Dolní Kounice: nejmagičtější místa Čech a Moravy

Nedostavěný klášter Panny Marie v Panenském Týnci je možným hrobem Anežky České, její ostatky se přes veškeré pátrání v areálu Anežského kláštera nenašly.

Měly ji sem přenést z Prahy sestry panny klarisky, klášter pro ně založil Habart ze Žerotína. Jeptišky se bály, že Anežčiny ostatky budou zhanobeny husity, jako se tomu stalo v případě Václava IV.

Jen se jí dotkla bokem

Anežka Česká byla dcerou Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské. V dospělosti založila nemocnici svatého Františka a klášter klarisek na Františku, pomáhala chudým a nemocným. Zemřela 2. března 1282 a jeptišky ji pohřbily v kapli Panny Marie Na Františku.

Je logické, že při následném řádění husitů odvezly s sebou i tělové patronky. Žerotín nechal vystavět  roku 1280 klášter v Týnci zvaném do 16. století Žirotinský na Anežčinu počest, jeho ženu Scholastiku vyléčila z neplodnosti. Byl to opravdu zázrak. K Anežce se měla přitisknout bokem a vzápětí otěhotněla! Někdy stačí malá bokovka.

Husité klášter prý vypálili, když táhli na Prahu, kam před nimi jeptišky utekly. Ale Žerotínové s nimi byli zadobře a klášter obnovili, ne už kostel.

Z velkolepého chrámového kostela stojí mohutné gotické pilíře. Chrám má 21 metrů dlouhé kněžiště, šířka je 9 metrů, nedokončené stěny dosahují asi do 20 metrů, zvonice byla přistavěna později. Zdivo skončilo i v domech v obci.

Následující  pohromou byla třicetiletá válka.

Přes další obnovu vše poslal k ledu osvícený císař Josef II. Zrušil řády a byl konec. Zbylo tu jen krásné místo plné antidepresivní energie.

Nebeská růže žila ve hříchu

Dolní Kounice mají dvě zajímavosti - nad obcí hrad, pod ním zříceninu gotického chrámu premonstrátek - Rosa Coeli, Nebeská růže. Nejstarší ženský klášter na Moravě stavěli v letech 1181 – 1183. Řadí se k nejvýznamnějším středoevropským církevním stavbám vrcholné gotiky. Osídlily ho jeptišky z Louňovic.

Klášter prosperoval, zvláště když ho chránil gotický hrad, s nímž tvořil ojedinělý stavitelský celek. Roku 1423 ho vypálili husité, klenba kostela se zřítila a nikdy nebyla obnovena.

Že by našim předkům, božím bojovníkům, šlo jen o povznesení víry, se těžko věří. V té době šlo o kořist, venkov byl vyrabován, neměl kdo dělat, kláštery byly snadno a bohatou kořistí. Přestože se sem znovu řádové, či spíše řádivé, sestry nastěhovaly. Prostopášnosti se nedaly ututlat, přijímalo se něco jiného než svátost oltářní. Nakonec se Kouničtí naštvali, že tohle tedy u nich neprojde a klášter vypálili. Jeptišky uprchly, jednu prý zazdili v kostele. Někde v místech, kde je klášterní energie nejsilnější.

Význam kláštera upadal, sice byl roku 1703 znovu vysvěcen, ale týž rok ho zničil spolu s městečkem požár. Částečná obnova začala v 19. století, v roce 1926 se přistoupilo k restaurování.

Obě místa působí v každou roční dobu mysticky, i na naprostého ateistu.

Stačí jen vyndat sluchátka z uší, vypnout mobil a zavřít na chvíli oči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků