Hlavní obsah
Park Čs. Letců v Moravské Ostravě a Přívozu. Foto: Josef Zajíc

Ostrava připravuje architektonickou soutěž na památník veteránů

Město Ostrava připravuje vyhlášení další architektonicko-výtvarné soutěže. Záměr na vyhlášení otevřené jednokolové soutěže na Památník válečných veteránů v parku Čs. letců v Moravské Ostravě schválili 12. února ostravští radní.

Park Čs. Letců v Moravské Ostravě a Přívozu. Foto: Josef Zajíc
Ostrava připravuje architektonickou soutěž na památník veteránů

Město připravilo koncept soutěžních podmínek, a to v návaznosti na vzorové podmínky České komory architektů - ČKA. Základní koncept klade důraz na účel památníku, požadován je respekt k současnému řešení rekonstruovaného parku, nicméně město připouští i jeho adekvátní úpravy vyvolané soutěžním návrhem. Prostor musí umožnit konání vzpomínkových akcí.

„Naším cílem je do veřejného prostoru umístit kvalitní umělecké dílo, které bude důstojnou poctou veteránům, ale také reprezentací města Ostravy. Věřím, že se nám podařilo navrhnout kvalitní soutěžní porotu, které na nejbližším jednání předložíme návrh soutěžních podmínek, a počítáme s tím, že na základě odborné diskuze by mohlo dojít k jejich zpřesnění či úpravě,” informovala náměstkyně primátora města Ostravy Zuzana Bajgarová.

Památník má dlouhodobě a důstojně připomínat společně prvoválečné, druhoválečné i novodobé veterány - občany Ostravy a Moravskoslezského kraje, kteří nasadili a mnozí z nich i ztratili své životy v boji za národní svébytnost, svobodu a demokracii.

Podle Zuzany Bajgarové dojde k vyhlášení soutěže po definitivním schválení soutěžních podmínek porotci. Předpokládaný termín je duben 2019.

Porota, jejíž složení schválila rada města, u návrhů posoudí kvalitu celkového řešení umístění v území, komplexní ideově architektonicko-výtvarnou kvalitu návrhu, hospodárnost a ekonomickou přiměřenost zvoleného řešení, trvanlivost a odolnost návrhu s přihlédnutím ke skutečnosti, že se jedná o dílo vystavené klimatu i obecnému užívání.

Tvůrci tří nejlepších návrhů získají odměnu ve výši 20 až 100 tisíc korun. Porota může rozhodnout také o odměnách pro tvůrce neoceněných návrhů, které ale přinesou pozoruhodné dílčí podněty a řešení.

„Výše odměn se odvíjí od předpokládaných nákladů na realizaci díla, které jsou odhadovány na 2 000 000 Kč bez DPH a budou spolufinancovány městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz (500 tisíc korun) a Moravskoslezským krajem (500 tisíc korun). Vítězný návrh bude realizovat jeho autor nejdříve v roce 2020,” doplnila Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu.

Park Čs. letců v Moravské Ostravě a Přívozu je obklopen ulicemi Na Desátém, 30. dubna, Přívozskou a Gregorovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků