Hlavní obsah
Vozový park je hlavním předpokladem rychlých zásahů. Foto: Stanislava Dvořáková

Orlickoústecký Den otevřených dveří připomněl 20. výročí Policie ČR

Druhý červnový den se pro veřejnost otevřely brány policejní budovy Územního odboru v Ústí nad Orlicí.

Vozový park je hlavním předpokladem rychlých zásahů. Foto: Stanislava Dvořáková
Orlickoústecký Den otevřených dveří připomněl 20. výročí Policie ČR

Výstava mapující činnost místního policejního územního odboru ukázala  technické vybavení, kde si návštěvníci mohli prohlédnout policejní auta, motorku, policejní člun a vozidlo pro velení mobilního, komunikačního a krizového centra. Nechyběla ani ukázka přepravy psích pomocníků.

Stolek se zaměřením na současnou činnost představoval hlavní úkoly Policie ČR, kterými je ochrana bezpečnosti osob a majetku, zajišťování veřejného pořádku, odhalování pachatelů trestné činnosti, dohled a řízení plynulosti silničního provozu. 

K bližšímu seznámení s touto problematikou byla připravena řada letáků, např. bezpečný dům nebo správné vybavení jízdního kola. Pamatováno bylo i na nejohroženější skupinu starých lidí radami, jak se chránit před okradením, přepadením, podvodem, či jak se chovat v silničním provozu. Výstava nezapomněla ani na menší děti - formou omalovánek se dověděly, jak poznají policistu a že to jejich kamarád.

Poslední část výstavy patřila historii. Éra policie u nás se začala psát vznikem samostatného Československa. Ze začátku existovalo víc útvarů - četnictvo, policie a obecní policie. V roce 1948 došlo ke sloučení do Sboru národní bezpečnosti, která byla zrušena v roce 1989, kdy vznikla Policie ČR, později i městská (obecní) policie.

Tuto dobu dokládají vystavené uniformy, ať to je současná uniforma příslušníka Policie ČR a výstroj pořádkového policisty s ochranným štítem, či uniforma SNB po roce 1980, dlouhý kabát stejnokroje SNB a doplňky jako stavěcí terč, kožené pouzdro na zbraň, samopal a různé přilby. Tyto uniformy byly zapůjčeny ze Sbírky Muzea čs .opevnění z let 1935 až 1938, Pěchotního srubu K-S 14 U cihelny, Králíky. Poslední připomínkou dřívějších let jsou různé emblémy.

Den otevřených dveří bude zopakován 21. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků